agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha) (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/)
-   -   Fitilli Sulama (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/23486.htm)

zappie 12-12-2010 00:15

Fitilli Sulama

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sema62 (Mesaj 725183)
Sayın zappie, sayın Faruk menekşeleriniz çok harikalar.Ellerinize sağlık. Hepsinin saksıları küçükmü.

Ben yavrulari direkt 9cm saksilara dikiyorum ( marketten aldiginiz menekselerin siyah saksilari ). Fitilli sulamada rezervuar olarak kullandigim pet siselerin uzerine guzel oturuyor.

sema62 12-12-2010 00:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zappie (Mesaj 725215)
Ben yavrulari direkt 9cm saksilara dikiyorum ( marketten aldiginiz menekselerin siyah saksilari ). Fitilli sulamada rezervuar olarak kullandigim pet siselerin uzerine guzel oturuyor.

Sayın zappie fitilli sulamada da başarılı olamadım.

zappie 12-12-2010 01:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sema62 (Mesaj 725233)
Sayın zappie fitilli sulamada da başarılı olamadım.

Sorun nedir? Fitil olarak ne kullandiniz? Cok mu su cekti, hic mi cekmedi? Fitili nasil yerlestirdiniz?

fahriyee 12-12-2010 01:12

Sayın Faruk;chimeraları yapraktan mı ürettiniz?
Sayın Zappie;fitil olarak ne kullanıyordunuz,bir de fitilli sulamaya geçtiğinizde toprağı iyice suluyor sonra rezervuar yerleştiriyorsunuz,yoksa toprak kuru iken mi bu sistem uygulanıyor?Benim menekşelerin çoğu bardakta olunca sulamam çok zaman alıyor yöntem bulmam lazım.Fitilli sulamayı pamuk ip,naylon ip ve çorapla denedim,ya vıcık vıcık su oldu ya da toprak kuru kald ıbir yerde yanlış yapıyorum ama çözemedim.

zappie 12-12-2010 01:27

Naylon kordon kullaniyorum. Yassi degil yuvarlak olanlardan. Disi orgu, icinde ayrica duz ip var. Size bir sozum vardi. Pazartesi birkac metre de ip gondermeye calisirim. Toprak cok siki, kumlu ise cok su ceker. Havali, hafif olmali. Ancak cok havali, sikistirilmamis olursa da hic su cekmez. Eskiden alinmis bitkilere cuvaldizi kullanarak kordunu yukaridan sokup alt delikten cikartiyorum. Yeni dikimlerimde once kordonu yerlestirip sonra toprak dolduruyorum. Kordon ucunun saksinin 1/3 derinliginde kalmasina dikkat ediyorum.
Ruslar fitilin en buyuk dezavantaji olarak bitkinin surekli soguk su cekmesini goruyorlar. Zira sulama suyu oda sicakliginin 2 derece ustunde olmasi gerekiyormus! :D
Usenmezsem benim pet siselerin altina elektrikli battaniye telinden isitici yapmayi dusunuyorum. :o

fahriyee 12-12-2010 01:42

Çok teşekkür ederim Sevgili Zappie, önceki resimli uygulamanızı da iyice inceledim.Dediğiniz gibi toprak ayarlamasını iyi yapayım.Yavru menekşeler küçük saksıyı çok seviyor,lakin sulaması büyük dert.
Elektrikli battaniye telinden ısıtıcı yapmak da dahiyane bir fikir,süpersiniz.

Faruk 12-12-2010 11:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee (Mesaj 725241)
Fitilli sulamayı pamuk ip,naylon ip ve çorapla denedim,ya vıcık vıcık su oldu ya da toprak kuru kald ıbir yerde yanlış yapıyorum ama çözemedim.

Fahriye hanım ben fitili pet bardakta ki bir menekşeme uyguladım. Yapraktan yeni çıkan bir aylık üç yavrumu aynı pet bardağa diktim. Dikmeden önce bayanların kullandığı kaliteli ince çoraptan 1 cm'lik halka kestim. Halkayı kesip düz hale getirdikten sonra elimle halkayı ip haline getirdim. Pet bardağının altına yarım santimlik kıyılmış köpük yerleştirdim drenaj için. Köpüğün üzerine pet pardağının yarısına kadar hazırladığım toprak karışımını koydum. Bayanların kullandığı örgü tığıyla hazırladığım fitili pet bardağın içine alttan çekip yarısına kadar toprak karışımı doldurduğum pet bardağın orta kısımına genişçe yaydım. Üzerine kalan toprak harcını ekledikten sonra yavruları diktim. İlk sulama olarak afrika menekşeleri için kullanılan çiçek coşturanı üçte bir sulandırak üstten sulama yaptım ve pis suyun alttan akıp gitmesini sağladıktan sonra pet bardağın altına sıvı haznesinin içine sulandırdığım karışımı pet bardakla sıvı haznesi arasında 1cm kalacak şekilde koydum. Sıvı haznesine 3 değişimde bir su koyuyorum. Yani sıvı haznesinde 2 kere arka arkaya bitikçe seyreltimiş sıvı besin koyuyorum. Üçüncüsünde ılıtılmış soğutulmuş su koyuyorum. Bu tarzda uyguladığım fitilli yetiştirme deneyinde 1 ayda şaşırtıcı sonuçlar elde ettim. Şuan yapraklardan toprak gözükmüyor ve saksı harcı her daim nemli.

Bu uygulamayı Orkun kardeşimden öğrendim. Kendisi bu fitil uygulamasında çok başarılı. Son eklediği 7720. mesajda fitil ile yaptığı uygulamanın bir karesi var. Ayrıca forumda Orkın kardeşimin önceki mesajlarının bazılarında bu uygulamaya ait aşamalı olarak anlatımı mevcut. O mesajlara göz atmanızı öneririm...

fahriyee 12-12-2010 14:09

Teşekkürler Faruk Bey!fitilli sulamayı denediğimde iki yavruyu kıyaslamıştım.Fitilli suladığım 2 ay sonra diğerinin annesi gibi olup çiçek açmıştı.Hatta fincanda idi,yaprak ve çiçekleri hiç görmediğim kadar büyüktü.Hızlı gelişimi beni şaşırttığından fitilli sulamaya bu derece taktım.

sema62 12-12-2010 15:45

Sayın zappie fitil için dikiş ipliğini üç dört kat yapıp alttaki delikten toprak yüzeyine kadar çıkartmıştım. Toprak susuz kalmıştı. Demek oluyorki ip yetersiz gelmiş. Bunu sayın Faruk beyin açıklamalarından anlıyorum. Doğruyu söylemek gerekirse bana biraz zor bir uygulama gibi geliyor.

zappie 12-12-2010 16:36

1 Eklenti(ler)
Kullandigim fitil. 4 mm capinda. Bir boy kucugu de var. Plastik bardak icin daha uygun olabilir. Fitil mutlaka sentetik olmali, pamuklu degil.

trilye 12-12-2010 16:42

Bu fitili nerden temin edebiliriz.Büyük yapı marketlerde var mıdır?

zappie 12-12-2010 16:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orhanenes (Mesaj 725367)
Bu fitili nerden temin edebiliriz.Büyük yapı marketlerde var mıdır?

Olabilir. Ben aricilik malzemeleri satan ufak bir dukkandan almistim.

maki01 12-12-2010 18:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zappie (Mesaj 725376)
Olabilir. Ben aricilik malzemeleri satan ufak bir dukkandan almistim.

Sayın zappie,

Arıcılık malzemeleri satan dükkanda eminim oksalik asit de vardır. Su pH ını düşürmek için oksalik asit kullanıyor musunuz? Bir yakınımdan bu asidi temin etmeye çalışıyorum. Kullanıyorsanız bilgi verir misiniz?

zappie 12-12-2010 20:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maki01 (Mesaj 725426)
Sayın zappie,

Arıcılık malzemeleri satan dükkanda eminim oksalik asit de vardır. Su sertliğini gidermek için oksalik asit kullanıyor musunuz? Bir yakınımdan bu asidi temin etmeye çalışıyorum. Kullanıyorsanız bilgi verir misiniz?

Oksalik asidin olumlu etkilerini ben de okumustum. Ancak yagmur suyu kullandigim icin ilgilenmedim. Bahsettigim dukkan evimin cok yakininda, dilerseniz sizin icin bakarim.

maki01 12-12-2010 22:17

Teşekkürler sayın zappie,

Saksı, fitil ve eğer sipariş verilmemişse oksalik asit için sizden destek isteyebilirim. Yarın oksalik asitin sipariş durumunu öğrenip , sizi bilgilendiririm. Bu arada ince ve 4 mm lik fitilin fiyatı hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Her iki kalınlıktaki fitile ihtiyacım var.

Sağolun...

zappie 12-12-2010 22:25

Metresi 10 kurus:p

Faruk 12-12-2010 22:42

Fitil hazırlama...

5 Eklenti(ler)
Bayanların kullandığı kaliteli ince çoraplardan " Fitilli Sulama" için fitil hazırlamanın aşamalı fotoğrafları. Umarım yardım isteyen arkadaşlara yol gösterir...;)

Faruk 12-12-2010 22:43

5 Eklenti(ler)
Devamı.

Faruk 12-12-2010 22:44

5 Eklenti(ler)
Devamı..

Faruk 12-12-2010 22:45

2 Eklenti(ler)
Devamı...

özlem11 12-12-2010 23:08

Farukcum emeğine sağlık anlatım mütiş...Fotograf makinam yok resim ekleyedim bir türlü...

maki01 12-12-2010 23:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zappie (Mesaj 725528)
Metresi 10 kurus:p

Süpermiş :)

Bu arada oksalik asit için bir mail yazmıştım. Gelen cevapta oksalik asit yerine menekşelerde fosforik asit kullanılması öneriliyor :) Akvaryumculardan temin edilebilirmiş.

Yarın siparişi iptal ettiremezsem elimde 1 kg kullanmaktan vazgeçtiğim oksalik asitim olacak.

Bu linkte fitilli sulama düzeneği daha önce anlatılanlardan farklı anlatılmış. Sanki böyle uygulamak daha doğru gibi geldi.

Faruk 12-12-2010 23:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi özlem (Mesaj 725556)
Farukcum emeğine sağlık anlatım mütiş...Fotograf makinam yok resim ekleyedim bir türlü...

Teşekkür ederim Özlemcim. Menekşesever arkadaşlara bu fotoğraflar ilham verdiyse ne mutlu bana.;)

zappie 13-12-2010 15:52

Sayin cellin,
Kullandiginiz substrat asiri ince taneli. Sanki tohum cimlendirmek icin olanlardan. Icine daha iri parcali, fiberli torf, perlit, vermikulit karistirmaniz gerekir. Menekseler boyle cok duzgun gozenekli ortamlari degil, irili ufakli, farkli malzemelerin bulundugu substratlari seviyor. Bu haliyle cok su cekmis gozukuyor. Bunlarda da curume olabilir. Fitili her zaman uygulayabilirsiniz.

Faruk 13-12-2010 16:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cellin (Mesaj 725766)
Merhabalar,
Tüm menekşelerinin bol çiçeklerini gören arkadaşlarımı kutluyorum ve emeklerine sağlık diyorum. Faruk özellikle seni kutlarım ve verdiğin değerli bilgiler içinde teşekkürler. Sanırım menekşelerim için bu yöntemi uygulamak zorunda kalacağım. Ben yanlış sulamadan ötürü büyümeden menekşelerimi kaybediyorum.
Sevgili Klubnikadan gelen 3 çeşit yapraklarım yavruladıktan sonra çürüdü. Sadece 3 numara sağlıklı yoluna devam ediyor. Birde güzel arkadaşım Elelergg'in hediyesi yavrulamış 3 yaprağım var. Bunlarında ölmesini istemiyorum.
Ancak yaprağı toprağa diktim bu saatten sonra fitille sulama olur mu? Ya da önerebileceğiniz bir sulama yöntemi var mı?
Birde resimlerini ekleyeceğim yavrulamış yapraklara sıvı organik gübre versem mi?

Sevgili cellin güzel sözlerin için teşekkür ederim. Ben kendi yavrularıma 2-3 cm. boya ulaştıklarında gübreli su vermeye başlıyorum. Gübreli sudan kastım 1/3 oranında seyreltilmiş gübreli su. Sevgili cellin ben fitil için aynı yaprağa ait üç tane yavru menekşemi kullandım. Kullandığım yavru menekşeler de yaklaşık 2-3 cm. boylarındaydı...

Sevgili cellin menekşelerinin toprakları aşırı sulu gözüküyor. Bu devam ederse bu yavrular da çürümeye başlar...

maki01 13-12-2010 17:03

Merhaba cellin :)

Fitilli sulamada toprağa, muhakkak torf ya da cocopeatle birlikte vermikulit ya da perlit ilave edilmeli. Fotoğraflarını eklediğin saksılara fitil uyguladı isen hemen su haznesinden fitli çıkar ve suyun hızla drene olabilmesi için alttaki deliği büyüt ya da yeni delik aç . Panik halinde yazıyorum sevgili arkadaşım, bu yavruları kaybetmemeni diliyorum.

Ben bu tür durumlarda çok dikkatlice toprak değişimi yapıyorum. Yeni oluşan kökleri zedelemeden toprak değişimi de yapabilirsin. Fazla suyu bir şekilde tahliye etmezsen yavrular çürür.

Orkun Kırcı 22-02-2011 18:28

4 Eklenti(ler)
Faruk kardeşimden gelen yapraklardan ikisini sphagnum yosununa dikmiştim. Tabii yine fitilli sistemle :D Farklı zamanlarda her ikiside yavruladı ama her ikiside çift yavruladılar...
Son olarak ta yosunlarımın fotosunu ekliyorum.

Orkun Kırcı 06-03-2011 09:41

3 Eklenti(ler)
Glişimimiz devam ediyor.
Eklenti 195408
Eklenti 195409

Son olarakta yine yosuna bıraktığım bir başka yaprakta yavrulamaya başladı.
Eklenti 195410

Orkun Kırcı 26-03-2011 14:43

4 Eklenti(ler)
Fitilli spagnumlarda son durum.
Eklenti 198678
Eklenti 198679
Eklenti 198680

Bu da yavrulamayan yapraklar için hazırladığım spagnum havuzum :D
Eklenti 198681

yeşillim 24-05-2011 21:22

Şimdi fitili uyguladık, suyunu üstten verdik. Fazla su alta indi.
O suyu döküp suyunu yenileyip, fitille suyun temasını mı kesiyoruz?
Sonra da toprağı kuruyunca o fitilden su almasını mı sağlıyoruz?
Sulamada ortalama zaman aralıkları normalde kaç gün kadar sürüyor?
Buralarda takılıyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024