agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni405Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2014, 13:30   #91
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Ellerinize sağlık sevgili Sami Ulus Fotoğraflarınız biraz daha küçük olabilir ancak bu haliyle de problem yok.

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Menekşe tohumlarını çinlendirirken üzerine örtü olarak toprak eklemeden çimlendirmek mümkün. Tohumu yüzeye bırakıp spray ile toprağı nemlendirdikten sonra sera uygulayarak nemi korumak yeterli oluyor.

sami ulus beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 16:47   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Galeri: 6
Sayın Sami Ulus;
Bu linkteki programı kullanması çok basit, tavsiye ederim.
https://www.google.com.tr/url?sa=t&r...X7Q4eGvrfHRnmA

sami ulus beğendi.
Emine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 13:38   #93
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Boy

Boyları uzadı. Kardeşlerinden çoğu öldü ama kalanlar gayretli

Eklenen Resimler

sami ulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 13:44   #94
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Ay kıyamam epey toparlanmışlar maşallah Minyatür değiller değil mi?

sami ulus beğendi.
fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2014, 08:00   #95
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Büyüdü

Büyüdüler üçü birarada küçük yere sığmadılar. Üçünüde ayıracağım ama korkuyorum sanki birşey olurda kurursalar diye. Mayıs ayından beri ancak bu kadar oldular 11 ay dile kolay. Yeni başlayan arkadaşlara bir not çiçek sabır işi ve birazda özen göstermek.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sami ulus : 14-03-2014 saat 15:41
Eski 14-03-2014, 09:43   #96
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Bu soğuklar geçince ayırın tam zamanı ,daha fazla beklerlerse iyice cılızlaşırlar. Evet bilhassa tohumdan üretilenler çok yavaş büyüyor.

sami ulus beğendi.
menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2014, 08:23   #97
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Bu tohumu gövdeden ayırma zamanı. Çiçek tamtakır kurudu kese sanırım yeterince olgunlaştı. İki ay kuru bir yerde muhafaza edip ekim yapmayı düşünüyorum.

Eklenen Resimler

maki01, sonkez, yenerr ve 4 kişi beğendi.
Eski 26-03-2014, 15:03   #98
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Tohum kesesinin tamamen kurumasını beklemiyor musunuz sevgili sami ulus?

sami ulus beğendi.
Eski 26-03-2014, 16:05   #99
Ağaç Dostu

kadiryasar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2013
Ben sap dahil kurumadan hasat etmiyorum...

kadiryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 09:04   #100
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Üç ayrı menekşeden yeni hasat

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2014, 09:49   #101
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
Harikaaaa masallah..
nasıl tohum oluşuyor Sami bey doğal,kendiliğinden mi sizin yaptığınız birşeyvar mi?

Diğer sayfada cevabı vermissiniz simdi gördüm

ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 09:56   #102
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngr33 Mesajı Göster
Harikaaaa masallah..
nasıl tohum oluşuyor Sami bey doğal,kendiliğinden mi sizin yaptığınız birşeyvar mi?
Sayın ngr33 elimle tozlaştırıyorum, resimlerle nasıl yaptığımı buraya ekliycem ozaman daha anlaşılır olur, hem bütün arkadaşlara örnek. Tabiatta açık alanda olmadığı için arı vs gibi hayvanlar olmayınca bu işi elimle yapıyorum oda oluyor.

maki01 ve Emine beğendi.
Eski 21-04-2014, 09:21   #103
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Tozlaştırma

Cep telefonunuyla yakından iyi fotoğraf alamadım. Üstteki kırmızı beyazın sarı toz kesesini tırnagımla koparıyorum. Bir sonra yine tırnağımla patlatıp parmağıma resimde görüldüğü gibi yapışan tozları diğer mor çiçeğin uzun kısmın ucuna rast gele sürüyorum. bunu dört beşgün arayla aynı çiçeğe tekrar yapıyorum tutuyor. Tutmadığıda oluyor. Tuttuğunu nasıl anlıyorum bir iki hafta içinde tozu sürdügüm sivri kısımın altı irileşiyor tohum kesesinin altı oluşuyor gözle fark ediliyor. Sonra büyüyor tüp halinde belirginleşiyor. Bu tozlaşmayı son tohum alıncaya kadar daha iyi resimlerle aşamalarını yayınlayıp paylaşacagım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sami ulus : 02-05-2014 saat 15:20
Eski 30-04-2014, 08:02   #104
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-01-2014
sayın sami ulus farklı menekşeleri çifleştirmişsiniz ya sonuç ebruli oluyor mu tohumlarda? böyle yapıp çiçeklerini gördüğünüz menekşeniz var mı? ben geçen gün pembe torlu menekşe aldım ve aynı cins beyazım var onun sarı kısımlarını beyazıma sürdüm ama inşallah ebruli tohumlarım olur. olur değil mi? cinsleri de aynı hem

sami ulus beğendi.
ayse7478 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 15:57   #105
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayse7478 Mesajı Göster
sayın sami ulus farklı menekşeleri çifleştirmişsiniz ya sonuç ebruli oluyor mu tohumlarda? böyle yapıp çiçeklerini gördüğünüz menekşeniz var mı? ben geçen gün pembe torlu menekşe aldım ve aynı cins beyazım var onun sarı kısımlarını beyazıma sürdüm ama inşallah ebruli tohumlarım olur. olur değil mi? cinsleri de aynı hem
Sayın ayse7478 geçenyıl ilk defa tohumdan fide elde ettim resimleri yukarıdaki mesajlarda. Birkaç güne kadar ilk defa çiçek açmış olacak, ne renk verecek bilmiyorum. Yani hangi renkler karıştırılırsa nasıl bir renk alırız bilmiyorum. Ben burada çok kıymetli abimiz Menekşecibaba ve yine çok kıymetli ablamız Sayın Maki01 in mesajlarını takip ediyorum. Anladığım kadarıyla elle tozlaştırma yaptıklarımızda çok kalite üretim olmadığı şeklinde. Ben sırf fantazi ve heves olarak yapıyorum. Birşeyler başarmış olma hissi kendimi iyi hissetiriyor. Bir nevi terapi. Çok geçmişi olan tecrübe ve bilgiye sahib değilim.

menekşecibaba ve ngr33 beğendi.

Düzenleyen sami ulus : 30-04-2014 saat 16:03 Neden: eksik
Eski 30-04-2014, 18:52   #106
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili sami ulus,

Yapay tozlaştırmada ben hiç başarılı olamadım, gözlükle bile polenleri göremiyorum Tozlaştırma denemesi yaptığım hiçbir çiçekte senin menekşendeki gibi bol polen oluşmadı. 2-3 sene önce denemekten vazgeçtim. Nedeni ise hibrit menekşelerin özellikle katmerli türlerinde yapay tozlaştırmanın sağlıksız olması idi.

Ama elle yapılan yapay tozlaştırma ile ilgili olumsuz bir yazıya bugüne kadar denk gelmedim. Videolarda da elle tozlaştırma yapılıyor idi. Mantıklı olarak bir şekilde polen tozlarıyla stigmanın buluşmasını sağlamak amaçlandığına göre ha elle ha da bir alet yardımıyla olmasının sorun yaratacacığını hiç sanmıyorum. Merakla menekşenin çiçeğini bekleyeceğim

Tek kural var. Polen alınan menekşenin (erkek) olgun olması, tozlaştırma yapılanın (Dişi) ise genç olması.

sami ulus ve kadiryasar beğendi.
Eski 01-05-2014, 16:20   #107
Ağaçsever

hasarigirl's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2012
sayin sami ulus calismanizi merakla zevkle okudum.
Tesekkurler iyi calismalar..

sami ulus beğendi.
hasarigirl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 16:35   #108
Ağaçsever

tuncel06's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2014
Menekşecibaba ağabeyciğim, üşenmemiş harika bir video kayıt yapmışsınız. Çok faydalandım. Ellerinize sağlık. Az önce izledim. Çok işime yaradı.

tuncel06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 08:49   #109
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Sami Bey ellerinize sağlık , çalışmalarınız çok güzel tebrik ederim. Benimde 5-6 senedir tohum çalışmalarım var bir çok tohum kapsulü elde etmeme rağmen istediğim neticeleri elde edememiştim.Ya elde ettiğim tohumlar ıslandı **** istediğim türler arasında tohum oluşmamıştı , yerim kısıtlı olduğu için de biraz boşlamıştım . Ama son çalışmamda Rob's Macko Devil(picasso) ile Rob's Ouıter Orbit arasında yaptığım çalışma netice verdi tohum kapsülü oluştu onu gözlemliyorum video olarak yakında yayınlayacağım.Bakalım hayırlısı..
Bu konuda elimde çok döküm var renk sıkalasıyla ilgili çalışmaları kaydettiğim yeri bulamadım bulur bulmaz burada yayınlayacağım.Ayrıca hangi türlerin karışımından hangi hibritlerin çıktığı , çok güzel çalışmalar.
Biz elimizden geleni yapalım yararlı olabildiysek ne mutlu bize.Teşekkürler.

sami ulus beğendi.
Eski 02-05-2014, 14:31   #110
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili sami ulus,

Yapay tozlaştırmada ben hiç başarılı olamadım, gözlükle bile polenleri göremiyorum Tozlaştırma denemesi yaptığım hiçbir çiçekte senin menekşendeki gibi bol polen oluşmadı. 2-3 sene önce denemekten vazgeçtim. Nedeni ise hibrit menekşelerin özellikle katmerli türlerinde yapay tozlaştırmanın sağlıksız olması idi.

Ama elle yapılan yapay tozlaştırma ile ilgili olumsuz bir yazıya bugüne kadar denk gelmedim. Videolarda da elle tozlaştırma yapılıyor idi. Mantıklı olarak bir şekilde polen tozlarıyla stigmanın buluşmasını sağlamak amaçlandığına göre ha elle ha da bir alet yardımıyla olmasının sorun yaratacacığını hiç sanmıyorum. Merakla menekşenin çiçeğini bekleyeceğim

Tek kural var. Polen alınan menekşenin (erkek) olgun olması, tozlaştırma yapılanın (Dişi) ise genç olması.
Saygıdeğer Ablam Maki01 maalesef göz problemi bendede var. Son beşyılda iyice ilerledi. Tozlaşmada söylediklerinizi nacizane tecrübe ettim. Yani polen ve yeni tam gelişmiş çiçek konusuda. Eger biraz gecikirse (dişi) tozlaşma başarısız oluyor. Kalite yönünden önceki sayfalarda Sayın abimiz Menekşecibaba nın şöyle bir mesajı var( Mesaj 76) Noid menekşelerde belirl bir menekşe üretilemediği yönünde. Noid kelimesinin tanımını bulamadım ama kalite düşük olarak yorumladım. Yanılmış olabilirim. Ayrıca elimdeki menekşelerin hepsinde tozlaşmayı başaramadım. Özellikle yukardaki tozlaşmasını yaptığım menekşe. Bende ısrarla uğraşıyorum. Onun rengi hem güzel hem çok büyük çiçek açıyor. Olmazsa diğerlerinde devam eder yayınlarım

Düzenleyen sami ulus : 02-05-2014 saat 15:19
Eski 03-05-2014, 00:14   #111
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili Sami,

NOID= No identificition, yani isimi bilinmeyen, tanımsız kimliksiz demek. Şu ya da bu nedenle tür adı bilinmiyorsa NOID diye tanımlanıyor.

Sevgili menekşecibaba'nın anlatmak istediği ise, çapraz tozlaşma ile ürettiğiniz bir menekşeye isim verip size ait bir tür olarak AVSA gibi uluslarası kuruluştan sertifika almayı düşünüyorsanız tür adı bilinen menekşeleri çaprazlamanızın zorunlu olmasıdır. Anne adı, baba adı gibi bilgileri vermek zorundayız yani

Yabancı sitelerden edindiğim bilgilere göre tür adı bilinse de katmerli, fırfırlı 2 renkli vb. türlerde yapay tozlaşmayı sağlamanın çok zor olduğu, daha yalın türlerle denemenin başarı sanşsını arttırdığı idi. Ben başaramadım ama sizlerden umutluyum

sami ulus beğendi.
Eski 03-05-2014, 09:17   #112
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Evet sevgili maki01 in de söylediği gibi (NOID= No identificition, yani isimi bilinmeyen, tanımsız kimliksiz demek)
Üretilmesi kolay genellikle vasıfsız , özellikleri tam oturmamış hızlı ve çok üretime uygun sanayi tipi menekşe.
Noid konusunda şöyle düşünelim. Değişik farklı özellikler olmayan renkler kenarda fırfırlar, çift renklilik ,yapraklarda değişik form lar vs. Ve bunun için hummalı bir çalışmaya giriyorsunuz.
Önce oluşması istediğiniz özelliklere uygun anaç anne baba bitkileri seçiyorsunuz. Çiçeklenme dönemlerinde uygun tozlaştırmayı yapıyorsunuz. Oluşan yüzlerce bitkiden istediğinize uygun çıkan bitkileri ayırıyorsunuz . Ve bunlardan üretime başlıyorsunuz bazıları tekrar değişime uğruyor onları da ayırıyorsunuz .İstediğiniz özellikleri yansıtan aynı bitkileri yine üretiyorsunuz . Bu şekilde üç nesil ürettip aynı neticeyi elde ettikten sonra artık çalıştığınız hibrit menekşesinde genetik özellikler oturmuş oluyor. Bundan sonraki üretimlerinde de aynı özellikler devam ediyor.
Aşagıda verdiğim tablolarda hibrit çalışmaları için kriter olan özellik ler sınıflandırılmışdır.

yenerr ve sami ulus beğendi.
Eski 03-05-2014, 09:20   #113
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Aşagıda verdiğim tablolarda hibrit çalışmaları için kriter olan özellik ler sınıflandırılmışdır.

Afrika menekşeleri içinde bilinen genetik özelliklerin listesi =

Eklenen Resimler

yenerr, sami ulus ve ngr33 beğendi.
Eski 03-05-2014, 09:29   #114
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

15 Gün kadar önce son yaptığım tozlaşmada ne zamandır aynı dönem çiçeklenmesini beklediğim Rob's Ouiter Orbit ile Rob's Macho devil arasında etkileşimi sağladım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen menekşecibaba : 03-05-2014 saat 18:16 Neden: macho
Eski 03-05-2014, 09:40   #115
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

10-12 son sonra oluşan tohumlar.
Ve aynı dönemde çiçekli olan Honey Blue Ace ve Chimera Humako Shanon ve birkaç bitki arasında da tozlaşma yaptırdım . Karışıklık olmasın diye sadece Rob's Macho Devil in polenlerini kullandım.

Ve orada süpriz olarak Chimera Humako Shanon da da neticeye ulaştım ..
Bakalım bundan sonrası uzun bir süre sabır ve titiz bir bekleme süresi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen menekşecibaba : 03-05-2014 saat 18:16
Eski 03-05-2014, 14:01   #116
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

İşte budur sevgili menekşecibaba, kutlarım

Yapay tozlaştırma ile yeni tür elde etmeye çalışırken, olası doğal tozlaşmayı engellemek için polen keselerin alınması gerekmiyor mu?

Eski 03-05-2014, 14:32   #117
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Menekşeler kapalı çiçek yapısına sahip oldukları için buna gerek yok diye biliyorum. Zaten polenlerin açılabilmesi için ya kesmek gerekiyor veya trips gibi böceklerin poleni parçalaması.
Zaten yapay tozlaşmayı yaptıktan çok kısa bir süre sonra yumurtalıklardaki oluşum farkediliyor.
Birde polenleri alırken bitkiye de zarar vermek olası.

sami ulus ve ngr33 beğendi.

Düzenleyen menekşecibaba : 03-05-2014 saat 14:33 Neden: **** = veya
Eski 03-05-2014, 14:44   #118
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

NOID tanımını "sanayi" tipi yani kitlesel üretim yapılan bitkilerle sınırlamanın doğru olmayacağını düşünüyorum sevgili menekşecibaba. Humako, Lyon London ve tanımadığımız pek çok büyük ve kitlesel üretim yapan üreticinin menekşelerini tür adlarıyla satın almamız mümkün oluyor.

Genellikle yerel seralarda yapılan etiketsiz üretimler nedeniyle menekşeler isimsiz kalıp tanımsız yani NOID olarak bizlere ulaşıyor.

Eski 03-05-2014, 15:03   #119
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Evet ama Rob The Violet Barn , Lyon London olsun , bu konunun uzmanları bilhassa sattıklarının hobby menekşesi olduklarını vurguluyorlar. Çünkü hibrit çeşitlerin bir çoğu daha nazlı , o güzelliklerini gösterebilmek için biraz daha ilgi istiyorlar bazıları çok zor üretilebiliyor.

Eski 03-05-2014, 15:40   #120
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Bu da Rambling in bir çalışmasından demek ki polenleri almamış.

Etiketler
afrika menekşelerinde, hibrit, tohum çimlendirme, tohumla üretim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024