agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni336Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2011, 00:53   #151
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Sevgili korçelik arapsabunlu suya bir yemek kaşığı zeytinyağ karıştırıp yaprakların alt kısımlarından önce suluboya fırçasıyla bitleri temizleyin sonra sabunlu suyu püskürtün

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 09:51   #152
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Herkese merhaba. Bu sayfa yeni ziyaret ettim, demek ki bazı mesajlar buraya taşınmış Hastalıklardan ve böceklerden uğraşmaktan, yapraktan yeni menekşe yetiştirmek en basit çözüm. Hastalanmış olan bitkiden 1-2 tane yaprak alınarak köpeklere ve kedilere kullanılan akarisid - insektesid şampuanla yıkayın, 1-2 dakika yaprakları şampuanlı suda bekletip çıkartın veya bitki ilacı varsa aynı uygulama yapabilirsiniz...

klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 11:37   #153
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Fotoğraftaki menekşemin gelişiminde bir terslik var gibi.
Alt yapraklarını bir kaç hafta önce kararmaya yakın bir renkle döktü.
Dökme olayı bitti, yeni çıkan yaprakları bir değişik. Cinsinden mi acaba!!

Eklenen Resimler

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 13:54   #154
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili yeşillim,

Umarım değildir ama mite'dan kuşkulanmak ve ona göre önlem almak en akılcı çözüm olacaktır.

Malum bugünlerde çoğu arkadaşımızın menekşelerinde ortak sorun haline geldi bu zararlı.

Menekşeyi çelikten mi yetiştirdiniz? Diğer menekşelerinizde de benzer sorun var mı?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 13:55   #155
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi klubnika Mesajı Göster
Herkese merhaba. Bu sayfa yeni ziyaret ettim, demek ki bazı mesajlar buraya taşınmış
Buraya taşınması daha doğru olacaktı ve taşındı.

Eski 24-06-2011, 14:55   #156
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Valla işin açıkcası, Sayın klubnika'dan siparişlerimin yanında bulunan hediyelerden birisi.
Yani çiçekli geldi. Yalnız Bu 105 numara standart oluyor. Ben de cinsini bilmediğim için
fotoğrafı kuşkularım üzerine ekledim, hani ne olur olmaz diye. Bana geldiğinden beri de
yaprak büyütmedi. Birkaç hasta menekşe fotoğrafına rastladım, içime bir kurt düştü.

Açıkcası sayın klubnika'dan da fotoğraf hakkında yorum bekliyorum. Neler yapabilirim??
Teşekkür ederim.

Eski 24-06-2011, 17:46   #157
Yeni Üye

korcelik's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı hilal Mesajı Göster
Sevgili korçelik arapsabunlu suya bir yemek kaşığı zeytinyağ karıştırıp yaprakların alt kısımlarından önce suluboya fırçasıyla bitleri temizleyin sonra sabunlu suyu püskürtün

arapsabunlu su püskürtüyorum ama bitleri yaprakların arkasından nasıl temizlemem gerektiği konusunda herhangi bir fikrim yoktu;bu bilginiz bana çok yardımcı olacak çok teşekkür ederim nazlı hilal

korcelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 18:06   #158
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın korcelik,

Bu başlıkta 3 sayfada konuyu uzun incelemiştik, okumanızı öneririm.

Mücadele için biraz geç kalmışsınız gibi. Özellikle bazı menekşelerinizde çok yoğun unlu bit var. Özellikle o menekşelerinizi saksısyla birlikte 42 derecelik suda 15 dakika kadar bekletmenizi öneririm. Göbekte yapraklar taze olduğu için suyun sıcaklığından etkilenebilse de daha sonra yeni yaprak vermeye devam ediyor. Diğer alternatif ise malesef kimyasal mücadele. Ev içindeki bitkilerimize kimyasalları gönül rahatlığıyla öneremiyorum.

Aklınızda bulunsun, menekşede unlu biti ilk gördüğünüz andan tek tek alkole batırlırmış kulak çubuğu ile temizlemek etkili oluyor. Sizinkiler bu aşamayı malesef geçmiş.

Eski 24-06-2011, 19:59   #159
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim Mesajı Göster
Valla işin açıkcası, Sayın klubnika'dan siparişlerimin yanında bulunan hediyelerden birisi.
Yani çiçekli geldi. Yalnız Bu 105 numara standart oluyor. Ben de cinsini bilmediğim için
fotoğrafı kuşkularım üzerine ekledim, hani ne olur olmaz diye. Bana geldiğinden beri de
yaprak büyütmedi. Birkaç hasta menekşe fotoğrafına rastladım, içime bir kurt düştü.

Açıkcası sayın klubnika'dan da fotoğraf hakkında yorum bekliyorum. Neler yapabilirim??
Teşekkür ederim.
Sayın yeşillim, size hediye olarak gelen bu tür sanırım saksıda dikili olarak gelmiştir. Siz bu hediye menekşenin toprağını size ulaştığında değiştirdiniz mi?

Sevgili klubnika’dan aynı menekşe türünü bende hediye olarak aldım. Aldıktan sonra 1-1,5 ay kadar yeni yaprak vermedi. Bunun üzerine toprağını değiştirdim ve ortadan yeni yapraklar verdi.

Sevgili klubnika siparişte dikili olarak gönderdiği standart menekşelerin muhakkak topraklarının değiştirilmesini öneriyor. Çünkü bir yavru menekşenin çiçekli hale gelmesi için dikili olduğu saksıda azami 5-6 ay geçirmesi gerekiyor. Bu da siparişte gelen menekşenin toprağının muhakkak değiştirilmesi anlamına geliyor. Çünkü bu süre zarfında toprak işlevselliğini her yönden kaybetmiş oluyor ve menekşe büyümesini durduruyor.

Ben siparişte ister standart olsun ister dikili yavru menekşe olsun sağlıklı da olsa, çiçekli de olsa evime girdiği anda köklerini gövdeden tamamen arındırır, tekrar suda köklendirip tekrar kendi hazırladığım saksı harcına dikerim. Çünkü her yetiştiricinin ev ortamının menekşeler için şartları değişik oluyor. Ben de kendi ev ortamımın şartlarına uyması açısından bu yöntemi uzun zamandır kullanıyorum. Bu yöntemi herhangi bir yerden satın aldığım endüstriyel menekşeler içinde kullanıyorum.

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 20:17   #160
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Nedense sadece Farukla bende yok bu illet. Aynı satıcıdan bizde alışveriş yaptık, sanırım Faruk'un yöntemi bunda etkili. Zira menekşe konusunda hocam olur kendisi.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 21:10   #161
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Farukcum, sen mite'lı menekşeyi iyi tanırsın. Fotoğrafa daha dikkatli bakarsan, sevgili Yeşilimin sorununu anlarsın.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 21:39   #162
Ağaç Dostu

Dikkatli baktığım için bu mesajı yazdım sevgili Katmer.

Hatta bununla kalmayıp bende bu sorunu yaşamakta olan menekşemi okul laboratuvarında çarpı 100 büyütmeli mikroskopta öncelikle kendim inceledim ve birşey bulamadım (Mikroskobu da çok iyi kullanırım ). Zira bu zararlıyı normal büyüteçlerle güneşli bir ortamda çıplak gözle halihazırda görebiliyorsun. Bununla kalmayıp sorunlu menekşeden birer yaprağı ve diğer menekşelerin bazılarından bir yaprağı ilçe tarım müdürlüğüne götürüp incelettim. Genede birşey çıkmadı.

Sende biliyorsun seninle aynı dönemlerde bende bu sorundan dolayı bütün menekşelerimi atmıştım.

Eski 24-06-2011, 22:44   #163
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

O zaman üzülecek birşey yok sevgili Faruk. Desene onca zaman boşa uğraşmışız.

Eski 24-06-2011, 23:07   #164
Ağaç Dostu

Sevgili katmer ben bu menekşe ve bendeki bazı sorunlu menekşeler çerçevesinde içimi rahatlatmak ve menekşelerimin güvende olup olmadıklarını anlamak adına uyguladıklarımı ve fikirlerimi belirttim.

Eğer senin menekşelerinde farklı bir sorun varsa ve zaman içinde yaptığın uğraşının boş olup olmadığı konusundaki neticeyi sen benden daha iyi bilirsin.

Eski 24-06-2011, 23:39   #165
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Farukcum senin yaptıklarını anlatmanla ilgili bir sorun yok zaten. Ben bu konuyu dışarıdan izleyen şanslı kisilerden biriyim. Çünkü benim menekşelerimde hastalık yok.. Olmaması için de elimden geleni yapıyorum. Dışarıdan gelen hiç bir menekşeyi aynı odaya bile sokmuyorum. Bilirsin bu konuda çok hassasımdır. Kendime yapılmasını istemediğim birşeyi başkasına yapmam. Hasta olduğundan şüphelendiğim bir bitkiyi hediye bile etmem.

Eski 24-06-2011, 23:50   #166
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Pek çok şey yazılmış ama sevgili yeşillim'in menekşesi ile ilgili bir yorum ya da öneri yok.

Sorunun saksı değişimi ile de alakasının olmadığını daha önceki mesajlarda uzun uzun tartıştık. Menekşedeki bozulmanın nedeni mite ise toprak değişimi zorunlu. Mite'lar yurmurtalarını toprağa bırakıyormuş.

Sayın Faruk genel geçerliliği olmayan , kendince başarılı bulduğu yöntemini anlatmış . Miteların çıplak gözle güneşte görülebileceğini yazmış. 0.01-0.02 mm yani milimetrenin yüzdebiri büyüklüğündeki bir şeyi gören bir gözün var olabileceğini hayal bile edemiyorum ama yine de paylaşım için teşekkürler.

Sevgili Orkun'un da menekşeleri pek bir güzelmiş ve sorun yaşamıyormuş. Bu haber de sevindirici

Gelelim ana konuya, yani sevgili yeşillim'in menekşesinde de ortaya çıkan sorunla ilgili yorumlarınıza.

Benzer sorunun pek çok arkadaşımızda aynı dönemde ortaya çıkması bir tesadüf müdür sizce?

Eski 25-06-2011, 00:15   #167
Ağaç Dostu

Sayın makı01 sizin içinizin rahatlaması için hep bir ağızdan bu menekşe mite’lı dememiz gerekiyor. Yoksa hep bir ağızdan aynı dönemde birisi bize aynı anda mite’lı menekşemi satmış demeliyiz.

Yukarıdaki mesajıma gayet dikkatli bakarsanız çıplak gözün yanında bir adette büyüteç göreceksiniz.

Bunu bir yana bırakın ben bu durumu yaklaşık 2 yıl önce yaz mevsiminde yaşadım ve neyin ne olacağı konusunda az çok o dönemde yaptığım araştırmalarım ve menekşelerimdeki üzücü mite’lı hasarlı görüntülerinden fikir sahibiyim.

Eğer bu menekşede arakadaşın böyle bir endişesi varsa bir mikroskop altında ilgili yerlere benim yaptırdığım gibi bir inceleme yaptırması içini son derece rahatlatır ve kendini ona göre ayarlar…

Eski 25-06-2011, 00:28   #168
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Siz mite'lı menekşeyi çok iyi tanırsınız Sayın Faruk, geçtiğimiz senelerde çok mücadele verdiniz.

Bu arada büyüteci görmemişim haklısınız ve eğer mite'la uzun süre mücadele eden biri olarak " bu kesinlikle mite değildir" diyorsanız ve bu sorumluluğu çekinmeden tereddütsüz yüklenebiliyorsanız çok mutlu olurum. 100'e yakın menekşemde aynı sorunu yaşıyorum ve kimyasal mücadele yapmak zorunda kalıyorum. Ama yanılıyorsanız ve insanların yetiştirdikleri menekşelerin kaybına neden olursanız, bu durumun altından nasıl kalkarsınız bilemiyorum.

Aklımda biyoloji öğretmeni olarak kalmışsınız; yanılıyorsam özür; sizin mikroskopa ulaşmanız çok kolay tabii ama malesef çoğumuzun bu imkanı yok. Yine de ben şanslıyım , yeğenim yüksek ziraat mühendisi ve yapraktan koyduğu teşhislere güveniyorum

Bu arada sanal ortam mite'lı menekşe fotoğrafları ile dolu, inanın mite'dır demek için mikroskopa gerek yok. Siz benden daha iyi bilirsiniz aslında, saklamanın kimseye bir faydası olmuyor. En fazla üyeye sahip Rus sitesinde yayınlanan fotoğraflar ve ingilizceye çevirterek okuduğum mesajlar da mite diyor.

http://www.fialki.ru/node/8114#comments

Bu konunun üzerinde bu kadar hassas olarak durma nedenim üyelerimizin menekşe kayıplarını mümkün olduğunca engellemek.

Benim kişilerle işim yok ancak ortalığa agaclar.net araclığıyla hasta menekşeler salınıyorsa buna elimden geldiği kadar engel olmaya çalışırım. Bu durum sitemize karşı taşıdığım sorumluluk ve bir menekşever olmamdan kaynaklanıyor. Farklı bir neden aramayın lütfen.

Eski 25-06-2011, 00:47   #169
Ağaç Dostu

Sayın makı01 olayı tamamen dramatik boyuta çekip saptırmanıza gerek yok.

Bir önceki mesajımda son cümleme dikkat ederseniz eğer malum kişinin böyle bir sorunu varsa bunu ilgili yerlerde mikroskop altında inceletmesi ve kendini ona göre hazırlaması gerektiğinden bahsettim. Eğer ilgili kişi mikroskop konusunda umutsuzluğa düşerse bir ziraat mühendisinin danışmanlığında bir mikropkoba ulaşabileceği kanaatindeyim.

Bende yaklaşık 2 yıl önce bu gibi durumdan madur olduğumda beni de bir ziraatçi arkadaş ilçe tarım müdürlüğüne yönlendirdi ve onun sayesinde mikroskop altında yaptırdığım inceletmede sorunun mite ile adlandırılan canlıdan kaynaklandığını keşfettik. Gerçi o zamalar bu zararlının isminin mite bile olduğunu bilmiyorduk.

Velhasıl lafı dolandırmak istemiyorum, ben illahaki saksı değiştirsin ya da bu önerimi kesin yapsın demiyorum. Ben bana göre mite’lı olmayan bu görüntüde saksı değişimine giderim diyorum.

Eğer sorunlu menekşe sahibi kişiler kesin teşhis için inceletme sonucunda bu zararlıya rastlarsa maalesef bütün menekşelerini atması ve evini yeniden menekşe yetiştirme açısından sterilize etmesi gerekecek. Keza ben öyle yaptım ve tekrar sıfırdan başladım.

Tekrar söylüyorum eğer şüphe varsa ilgili yerlerde ilgili inceletmeler sonucu işleme başlanılmalı.

Eski 25-06-2011, 00:59   #170
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Neyse sayın Faruk, bu başlıkta bu tür fotoğraflara daha sık rastlayacağımızdan eminim.

Menekşelerinize siz de çok emek veriyorsunuz, biliyorum. Hatta 2 sene önce, bu siteye ilk geldiğimde en fazla desteği sizden almıştım, ilk menekşe hocam olmuştunuz. Zaman içerisinde farklı kaynaklardan da bilgi edinmeye başlayıp, kendi deneyimlerimi de ekleyince sanırım menekşe yetiştirme konusunda çok yol aldım hala da alıyorum.

Geçmiş yıllardaki sorunu bir daha yaşamamanızı dilemekten başka söyleyebileceğim bir söz kalmadı. İkna etmeye çalışmanın bir yararı olamayacağını biliyorum. Başarılar

Eski 25-06-2011, 01:19   #171
Ağaç Dostu

Sayın makı01 amacım sizle karşılıklı kişisel çatışma içerisine girmek değil. Ya da yanlış bildiğim bir şeyi size ve forumda ki arkadaşlara doğru gösterip yanıltmak ve ya ikna etmek asla değil. Amacım sizinde belirttiğiniz gibi üyesi olduğumuz bu foruma bir nebze olsun yararlı olmak. Sizinle farklı bir platformda karşılaşsak ben gene doğru bildiklerimi yani bunları söylerdim.

Siz şanslısınız ki sorununuza ziraat mühendisi yeğeniniz aracılığı ile teşhis koyup ne yapacağınıza karar verip mücadeleye başlamışsınız. Bende sizin zaman içerisinde menekşe konusunda kendinizi çok fazlasıyla yetiştirdiğinizin farkındayım.

Size mücadeleniz çerçevesinde geçmiş olsun deyip mücadelenizde başarılar dilerim…

Eski 25-06-2011, 10:24   #172
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Sayın Faruk, Saksı değişimi yaparken fitil bile uyguladım.
Ben özellikle bana çiçekli olarak gelen, bir iki gün içerisinde birkaç alt yaprağını kahve tonuyla döken işte bu arada toprak değişimi yaptım menekşemin görünüşünü ekledim ki birşeyler öğrenmek için. Hani bilmiyorum belki de normaldir ama dedim ya bir de 105 e ait 11 kadar yaprak hediye geldi.!!
Forumda fotoğraflar da eklendi, yukarıki mesajların birinde Natalya Hanım'ın son yorumunu da okuyunca.!!Hastalıklı menekşeler hakkında kendisi ile yazışmaya girmek istedim.Ben kendi sağlığın için evden çıkmakta zorlanıyorum, emin olunuz ki önce menekşemin hasta olduğumdan tereddütüm kalmayınca, birilerinden rica edip malum olanı araştırtırım.
Burada böyle bir paylaşımda bulunmanın nerede yanlışı olabilir. Kimsenin karalama gibi
bir düşüncesi olamaz, benim asla zaten canımın peşine düşmüşüm. Neyse.!

Eski 25-06-2011, 10:36   #173
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Artık ne yazacak ne de okuyacak halim var.
Sayın Natalya cevap verir veya vermez kendi bilir.
Stres kaldıracak durumun yok. benim konum burada kapanmıştır.
Ama tavsiyem, dezenfekte ettiğinizi sandığınız yaprak, menekşe..
gönderimi yapmayınız.

Eski 25-06-2011, 13:02   #174
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili yeşillim,

Lütfen üzülmeyin. Hasta menekşelerin kaynağı genelde aynı yer çıkınca , insanlar kişiye karşı alınmış bir tavır gibi düşünüp anlaşılmaz bir şekilde savunmaya geçiyorlar. Halbuki sorun kişi değil ki. Ciddi ve yaygın bir hastalık var ve bizler bununla başa çıkmaya çalışıyoruz, hepsi bu.

Ve evet, bu hastalığın daha fazla yayılmasını istemiyoruz. Özellikle menekşede yaprak paylaşımı oldukca yaygın. Birimizde bu hastalıktan iz kalması, sorunu tekrar çoğumuza taşıyabilir.

Dar bir çerçevede olaya bakmak, bizi bugünlere getirmedi mi?

Ben de başlangıçta sorunu aşırıyı gübreye bağlayıp, toprağı yıkama, değiştirme, gübre vermeyi kesme gibi önerdiğim ve önerilen yöntemleri kullanarak zaman kaybettim. Hastalık, yüzlerce euro ödeyerek satın aldığım ve yapraktan yetişkin hale getirdiğim menekşelerime yayıldı.

Birileri, özellikle güvendiğimiz ve başarılı bulduğumuz arkadaşlarımız mite da olabileceğini yazsa, mite' ı yeniden keşfetmeye çıkmaz ve olayın başında önlem alırdık.

Yazık oldu bunca emeğe ve paraya....

Eski 25-06-2011, 15:24   #175
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Hasta menekşelerin kaynağı genelde aynı yer çıkınca , insanlar kişiye karşı alınmış bir tavır gibi düşünüp anlaşılmaz bir şekilde savunmaya geçiyorlar.
Sayın makı01 size soruyorum alıntıladığım mesajınızı açıklar mısınız? Biz kimi müdafaa ediyor muşuz, kimi anlaşılmaz bir şekilde savunuyor muşuz?

Yukarıda yazmış olduğum mesajlarımın hiç birinde bir kişiyi savunma çabası içerisine girdiğimi gördünüz mü? Kişiden bahsetmek ayrı onu körü körüne savunmak ayrı olaylardır. İki arasında büyük bir fark vardır.

Lütfen olayı çarpıtmayın. Çarpıtma çabası içerisine girmeyin. Mesajlarınızda üstü kapalı cümlelerle kişi savunma gibi mesajlarla belli bir grubu zan altında bırakmayın. Saldırmak yerine olana odaklanın. Ne güzel sorununuza yeğeniz aracılığı ile teşhiş koydurmuşsunuz. Sorununuza odaklanın.

Burada benim ya da buraya mesaj yazan değerli forumdaşlarla beraber amacımız bir nebze dahi olsa yaşanmışlıklarımızı dile getirip yön göstermek. Tabii ki menekşe türlerine ulaşmaya dar bir çerçevede bakarak bugünlere geldik. Kimse istemez bunca para verdiği emeğini kaybetmeyi.

Eski 25-06-2011, 16:27   #176
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın Faruk,

Mesajlarınızı ve mesajlarımı okuyan arkadaşlar, konunun ne olduğunu anlayacaktır. Size bir açıklama yapmak istemiyorum ve üslubunuz konusunda sizi uyarıyorum. Haddinizi aşmaya başladınız. Savunmadıysanız üzerinize alınmazsınız, bu kadar basit.

Kendinizi grup ilan etmekten de vazgeçin, değilsiniz. Sevgili Orkun çok sevdiğim ve değer verdiğim bir üyedir. Kişileri kendi kafanıza göre gruplandırmayın. Ortada grup filan yok.

Sevgili klubnika da dost, arkadaş olarak çok sevdiğim ancak satışa sunduğu menekeşelerdeki sorunlara yaklaşımını onaylamadığım değerli bir üyedir.

Siz hangi hakla bir üyemizden "malum kişi" diye söz edebiliyorsunuz. Bu ne cüret.

Yeter, saygı çerçevesinde konuyu paylaşmayı bilmiyorsanız susun artık....

Eski 25-06-2011, 16:46   #177
Ağaç Dostu

Sizi uslubunuz çerçevesinde son kez uyarıyorum, haddinizi aşmayın. Forumda herkes kimin ne olduğunu biliyor yaptığımız paylaşımlar çerçevesinde.

Mesajlarınızda terbiye sınırlarını incelerseniz aşmaya başladınız, sizi mesafeli mesaj yazmaya ve paylaşımda bulunmaya davet ediyorum.

Siz hangi hakla benim forumdaşım olan sayın yeşillim gibi herhangi bir şekilde saygı çerçevesinde konuştuğum ve ona kesinlikle bir art niyet aramaksızın hitap şeklim olan “malum kişi” kelimelerimde bir kasıt ararsınız.

Mesajlarınızda dokundurma yapan sissiniz. Artık kışkırtma mesajı yazmayın. Bu size son mesajım. Size artık kışkırtma mesajlarınıza cevap yazmaktan gına geldi. Mesajlarınızda üstü kapalı hedef almayı bıraktığınız zaman size karşılık yazmayı bende bırakırım…

Eski 25-06-2011, 19:53   #178
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Evet Faruk bey, çocuğum yaşındaki kişiyle bile konuşurken, yazışırken bey,sayın.. ile başlıyorum. Doğrusu malum olabilecek kadar küçücük değilim, dikkat ettiyseniz size cevap yazarken malum hastalık dedim. Benim hakkımda lütfen art niyet olmasa da malum kişi diye ifadeler kullanmayınız. Ben siz'li; biz'li konuşmayı tercih ediyorum.

Burada esas konu bana gelen menekşenin gönderiyi yapan üyemizin yanıt vermesiydi.
Canı sağolsun, defalarca yazımın üzerine foruma girmesine rağmen, gönderilerinin ardında durmadı. Sayın Natalya hanım, herşey çok geç ben anlayacağımı anladım. Gerçekten menekşeleriniz hasta, diatomitle çalışmamdaki menekşemin sonucunu alıp tüm menekşelerimde diatomite geçecektim. Emeklerim heba oldu ve ben diatomit çalışmamı durdurdum. Kırıldım hakikaten kırıldım, bu mudur menekşe sevgisi, tutkusu. Hani farkında olmadan hastalık bilinmeyerek paylaşımda bulunulmuş, alıcının menfaatine önlem alınmıştır
anlarım. Ama kafamdaki bazı şeyler netleşti. Artık sustum, susmayı tercih ediyorum,bir sağlıkçı olarak beni anlarsınız diye umuyorum.
Saygı ve sevgiyle,

.

Eski 26-06-2011, 13:16   #179
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kullandığınız kelimelerin ve hitap şeklinizin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız yapabileceğim bir şey yok Sayın Faruk.

Ayrıca benim sizi kışkırtmama hiç ihtiyaç yok, siz yeterince kendi kendinizi kışkırtıyorsunuz zaten.

Eski 26-06-2011, 13:34   #180
Ağaç Dostu

Bak bu yazdıklarınıza çok gülerim. Olayı getirdiğiniz boyuta bakın. Halen hakaret vari cümle ve kelimelerinize devam ediyorsunuz.

Sizi “Afrika menekşeleri hastalık ve zararlıları” başlığı altında konuyu dağıtmamaya davet ediyorum. Bırakın artık karşılık yazmayı ve menekşelerinizde ki sorunuza odaklanın.

Etiketler
menekşe

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024