agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni336Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2014, 08:43   #781
Yeni Üye

mehkul64's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2014
Acaba hastalandı mı?

Merhaba.Birkaç haftadır menekşelerimden birinin üzerinde tozlar görüyordum.Polen olduğunu düşünüyordum.Fakat bu tozlar zaman içinde gitmedi. Yapraklarda da gözüme çarpan bir anaormallik ya da toz göremedim.Büyümesine de devam ediyor.Buradan okuduklarıma bakarak her ihtimale karşı o menekşemi diğerlerinden ayırarak bulundukları salonun başka bir köşesine aldım.(aralarında 3-4 metre mesafe var.) Ben tam karar veremedim resim ekliyorum.Acaba bu menekşemde küllenme mi var? Varsa onu diğerlerinden ayrı bir odaya mı koymalıyım?

Eklenen Resimler

mehkul64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 15:19   #782
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Thrips denilen zararlı polen keselerini delerek besleniyor. Taç yapraklardaki toz ise tahmin ettiginiz gibi polen. Eviçi haşareler için hazırlanmış Chrysamed bu zararlı ile mücadelede etkili oluyor. Toksik.etkisi olmaması nedeniyle ben de Chrysamed kullanıyorum. Büyük marketlerde bulabilirsiniz.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 08:00   #783
Yeni Üye

mehkul64's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Thrips denilen zararlı polen keselerini delerek besleniyor. Taç yapraklardaki toz ise tahmin ettiginiz gibi polen. Eviçi haşareler için hazırlanmış Chrysamed bu zararlı ile mücadelede etkili oluyor. Toksik.etkisi olmaması nedeniyle ben de Chrysamed kullanıyorum. Büyük marketlerde bulabilirsiniz.
Peki bu menekşeyi diğerlerinden ayırıp başka bir ortamda mı mücadeleyi yapmak gerekiyor?

mehkul64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 13:15   #784
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Tüm zararlı saldırısına uğramış bitkilerimizi, sağlıklı bitkilerimizdan ayrı bir ortama alıp diğerlerine de sıçramasına engel olmalıyız.

Aynı şekilde satın aldığımız bitkileri de bir dönem diğerlerinden ayrı bir ortamda gözlemleyip, hastalık ya da zararlı taşımadığından emin olduktan sonra sağlıklı bitkilerle aynı ortama koymalıyız.

Eski 08-06-2014, 09:18   #785
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
yaprak renginde değişme

bu menekşemde alt yaprakların rengi sarı kahverengi tonlarına döndü.gelişimi gayet güzel şuan ikinci çiçekleri çıkıyor. acaba neden böyle olmuştur bilginiz var mı?diğer menekşelerimde böyle bir sorun yok sabah güneşi alıyor

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2014, 09:36   #786
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
resim ekleyemedim ama sorunumu anlamışsınızdır sanıyorum.Bir başka sorunumda başka menekşede çiçeğin alt kısmında ve uzerinde beyaz un gibi şeyler var.canlı değil kesinlikle.yapraklarda yok sadece çiçeklerde. tomurcuklarım var ve büyümeye devam ediyor ama çiçeklerim mahvoldu.nedir bu ? başka odaya aldım havalandırıyorum sık sık ama şimdilik çare olmadı ne yapmalıyım?

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2014, 14:11   #787
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2014
Arkadaşlar merhaba,
Menekşemi sularken tabağında iplik gibi kurtlar gördüm. Bilgisi olan var mı? Zararlı mı bunlar, toprak değiştirmeme gerek var mı? Resmini de çektim isterseniz ekleyebilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Ya volna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2014, 14:16   #788
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Sirke sineği larvaları olabilirler, menekşenizi bir süre sulamayın toprağı kurusun ve havadar bir yere alın o zaman ölürler ama işimi garantiye alayım derseniz toprağını değiştirin, çıkan toprağı atın... Fotoğrafını yüklerseniz iyi olur, daha farklı öneriler de gelebilir daha bilgili arkadaşlardan...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2014, 14:36   #789
Yeni Üye

Thumbs down

Teşekkür ederim A_NOMAD
Umarım Fotoğrafı ekleyebilmişimdir. Sayı olarak bayağı fazlalar, gözüm korktu toprağını değiştireceğim galiba.

Eklenen Resimler

Eski 27-06-2014, 14:45   #790
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Evet bunlar sirke sineği larvaları ve epey fazlalar, siz en iyisi toprağını değiştirin ve devam eden süreçte de sulamasını fazla yapmayın hatta arada toprağının kuru kalmasına izin verin, bulunduğu ortam çok havadar olsun...

Eski 27-06-2014, 14:47   #791
Yeni Üye

Yardımınız için çok teşekkür ederim ))

Eski 01-07-2014, 11:09   #792
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
ve kaçınılmaz son..
sıcaklık 41 derecelerde burada ve menekşelerimin neredeyse hepsi hasta..
telefondan baglandigim için bir türlü resim yukleyemiyorum yaprakları yumusuyor yaprakların rengi değişiyor garip birseyler oluyor kizlarima ;(
bu yazda hepsini kaybedersem galiba menekşe edinmeyecegim tekrar..
çok üzülüyorum

ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2014, 20:01   #793
Yeni Üye

astarte's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
son iki haftadır menekşelerimin özellikle alt tarafında olan yaprakları toprağa yakın yerlerinden gittikçe incelip (çürüme gibi) ölüyor, zayıflayanları buduyorum ama artık bitkinin çok az yaprağı kaldı. Üstünde herhangi bir böcek **** zararlı da göremedim. Son zamanlarda çiçek verimi de çok düştü ve yaprak rengi soldu neden olabilir?

astarte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2014, 20:12   #794
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-09-2013
Sevgili ngr 33 benim menekşelerimin çoğu bodrumda bir kısmıda merdiven boşluğunda tabi her iki tarafta aydınlık ve camıda sürekli açık kalıyor mutfaktaki menekşelerimide üç gün önce aldım yoksa bozulacaklardı sizde varsa alma durumunuz bodruma veya merdiven boşluğuna alabilirsiniz. Ayrıca ne olursa olsun lütfen menekşe yetiştirmekten vazgeçmeyin menekşenin psikolojik bir çiçek olduğunu ve yetiştirmenin insanları mutlu ettiğini okumuştum ben buna bizzat şahidim.

menekşezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2014, 10:35   #795
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Evet bunlar sirke sineği larvaları ve epey fazlalar, siz en iyisi toprağını değiştirin ve devam eden süreçte de sulamasını fazla yapmayın hatta arada toprağının kuru kalmasına izin verin, bulunduğu ortam çok havadar olsun...
Bu sirke sineklerinden kurtulmak için her yolu denedim ama kurtulamadım. En sonunda zeytinlerimizi kontrol eden ziraat mühendisine sordum karınca ilacı koy dedi koydum son çare olarak ve kurtuldum şimdi dışardaki saksılarda da gördüğümde hemen karınca ilacı koyuyorum ve kurtuluyorum.

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2014, 10:38   #796
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Benim menekşelerim son toprak değişiminden sonrada gelişme göstermeyince son çare olarak menekşe toprağı aldım, Sevgili Samet'ten ve bu toprağa aktardım bakalım sonuç ne olacak şimdi iyiler 6 gün oldu değişeli gelişmeleri sizlerle paylaşırım artık...

Eski 02-07-2014, 15:44   #797
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Hastanede çalışmış olanlar bilir 'bebek dostu hastane' diye bir kavram vardır ve bunun en ciddi kurallarından biri 'bebeğini emzirme konusunda sıkıntı yaşayan anne(ler)e asla ve asla anne sütüne alternatif öneride bulunmamak'tır. Bu kuralı ben çok kolay ve içtenlikle benimsemiştim.

Bitkiler konusunda da içtenlikle benimsediğim şey 'asla ve asla kimyasal ilaç kullanma ve/veya önerme' oldu...

Eski 06-07-2014, 11:20   #798
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Hastanede çalışmış olanlar bilir 'bebek dostu hastane' diye bir kavram vardır ve bunun en ciddi kurallarından biri 'bebeğini emzirme konusunda sıkıntı yaşayan anne(ler)e asla ve asla anne sütüne alternatif öneride bulunmamak'tır. Bu kuralı ben çok kolay ve içtenlikle benimsemiştim.

Bitkiler konusunda da içtenlikle benimsediğim şey 'asla ve asla kimyasal ilaç kullanma ve/veya önerme' oldu...
Sayın A_Nomad, bende size katılıyorum ama bazen çaresizde kalınabiliyor. Benim kızım doğduğunda sütüm olmadı bütün çabalara ve denenen her yola rağmen sütüm olmadı mecburen alternetif seçenek olarak mama verdik kuzuma... Bu çiçekler içinde geçerli özellikle benim gibi bebeği olanlar asla ve asla kimyasala başvurmaz vurmamak içinde her yolu dener. İşle bu baş belası sineklerden kurtulmak için her yolu denedim derken evde hazırlanan zararsız ilaçları ve yöntemleri kullandım ve belki çözüm olur diye toprağı değiştirdim. Ama olmadı yine gelip menekşelerimin kalbine çöreklendiler son çare olarak evin içinde de kullanılan karınca ilacını kullanmak zorunda kaldım. Yani; Sayın Nomad, bazen alternetif yollara başvurmak zorunda kalıyor insan...

Eski 06-07-2014, 14:11   #799
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Sn. eceyıldız
Ben, size neden kimyasal ilaç kullanmanızı önermediğimi açıklamak için yazmıştım zaten... Kullanıp kullanmamak sizin tercihinizdir..
Ayrıca sirke sineği larvalarıyla benim de başımın derde girdiği oldu ama ilaç kullanmadan doğal yollarla kolaylıkla kurtulabildim, biraz araştırırsanız emin olun anne sütü konusunda da bitki zararlılarıyla mücadele konusunda da doğal alternatifler olduğunu göreceksiniz ama elbette sağlıklı olan her yol biraz zahmetli oluyor

Eski 07-07-2014, 12:10   #800
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Sayın A_Nomad, bende size katılıyorum ama bazen çaresizde kalınabiliyor. Benim kızım doğduğunda sütüm olmadı bütün çabalara ve denenen her yola rağmen sütüm olmadı mecburen alternetif seçenek olarak mama verdik kuzuma... Bu çiçekler içinde geçerli özellikle benim gibi bebeği olanlar asla ve asla kimyasala başvurmaz vurmamak içinde her yolu dener. İşle bu baş belası sineklerden kurtulmak için her yolu denedim derken evde hazırlanan zararsız ilaçları ve yöntemleri kullandım ve belki çözüm olur diye toprağı değiştirdim. Ama olmadı yine gelip menekşelerimin kalbine çöreklendiler son çare olarak evin içinde de kullanılan karınca ilacını kullanmak zorunda kaldım. Yani; Sayın Nomad, bazen alternetif yollara başvurmak zorunda kalıyor insan...
Fısfıs a biraz limon sıkın o limonu suyu sıkın limonun asiti halleder onları, kekik suyu da aynı şekilde, fısfıs içine (1/2 Lt suya) 1 çorba kasıgı kola evet Pepsi ya da kokakolq, oda kimyasal ama

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2014, 22:24   #801

sardunyadervis's Avatar

Ben birkaç gündür birer karanfil koydum bazı menekşelerimin saksısına minik sinekler ve başka zararlılar uzak olsun diye
Başka deneyen oldu mu?
Saksının topragın uzerinde duruyorlar sulandılar hafif bir koku yayılıyor pekde sinek yok
Bir iki tane diplerinde dursa sakıncası olur mu

Ayrıca bu linki de buldum karanfil yağı olarak
http://translate.google.com.tr/trans...68%26bih%3D928

Eklenen Resimler

menekşecibaba ve Milla beğendi.
Eski 10-07-2014, 17:21   #802
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Bende arada sırada sulama suyunun içine karanfili ezerek katıyorum , herhalde faydası oluyordur. Ayrıca suyun içine bir topak ta odun kömürü koyuyorum.

sardunyadervis ve samur beğendi.
menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2014, 21:24   #803

sardunyadervis's Avatar

Ne guzel yöntemler bunlar bazı baharatlar fungusit olacakta kullanılıyormuş
Bu yöntemler daha az zehir demek hayatımızda

Eski 10-07-2014, 22:14   #804
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Tarçının mantara karşı kullanıldığını biliyorum ancak karanfili hiç.duymamıştım.

Eski 02-09-2014, 18:17   #805
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2014
Merhabalar afrika menekşelerimde küçük siyah sinekler uçuşuyor. çöp sineği gibi küçükler ne yapabilirim bunlara karşı?

nzlıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2014, 00:34   #806
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2014
Menekşem için yardım :(

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır sitenizi takip ediyorum.Bu siteden o kadar çok şey öğrendim ki ama bugün çaresiz kaldığım için yardımlarınızı bekliyorum.Yaklaşık iki üç hafta önce benim ilk göz ağrım kendisinden bir çok menekşe ürettiğim ilk menekşemin dış yapraklarında küçük çürükler fark ettim hemen çiçeği diğerlerinden ayırdım ve sorunlu yaprakları kopardım ancak bugün itibariyle genç yapraklarda da orta kısımlarda kahverengilikler ve uç kısımlarda çürümeler gözlemledim bunun neden olduğunu nasıl önleyebileceğimi bilen yardım edebilecek olanlar varsa şimdiden teşekkür ederim.Fotoğraflarda yuvarlak içine alınan kısımlar şikayete sebep olan kahverengilikler ve çürümelerdir.Bu arada menekşem çiçek veriyor ama yeni tomurcuklar bu kahverengilikler ortaya çıktığından beri açmadılar öyle duruyorlar. 
Kusura bakmayın siteye fotoğraf yüklemeyi bilmiyorum aşağıya linkleri koyuyorum.
1. fotoğraf yaprak ortasındaki kahverengiliği gösteriyor.
2.resim yuvarlak içindeki kısım uçtan başlayan ve büyüyen çürümeyi gösteriyor.
3 ve 4 te de yine kahverengilik ve çürümeler görülüyor. 
1. fotograf Hızlı Resim yükle, internette paylaş | resim upload | bedava resim
2. fotograf Hızlı Resim yükle, internette paylaş | resim upload | bedava resim
3. fotograf Hızlı Resim yükle, internette paylaş | resim upload | bedava resim
4. fotograf Hızlı Resim yükle, internette paylaş | resim upload | bedava resim

menekşeci_şirin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2014, 12:28   #807
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Bozuk olan yaprak saplarının gövdeyle birleştiği bölgede kahverengileşme var mı?

Fotoğraflardan görebildiğim kadarı ile saksı büyük ve Gaziantep de aşırı sıcak günler yaşıyor. Bu durumda aklıma ilk gelen kök çürümesi oluyor. Saksıdan çıkarıp kökleri kontrol etmenizi öneririm.

Eski 03-09-2014, 13:04   #808
Ağaçsever

Alıntı:
Bozuk olan yaprak saplarının gövdeyle birleştiği bölgede kahverengileşme var mı?

Fotoğraflardan görebildiğim kadarı ile saksı büyük ve Gaziantep de aşırı sıcak günler yaşıyor. Bu durumda aklıma ilk gelen kök çürümesi oluyor. Saksıdan çıkarıp kökleri kontrol etmenizi öneririm.
Sevgili maki01 öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Saksı büyük evet sebebi ise dediğim gibi iki hafta kadar önce dıştaki yapraklarda görülen çürümeden dolayı koparmıştım normalde üstten baktığınızda saksı görünmüyordu.
Bende saksıdan çıkarıp toprağı değiştirmeyi düşündüm bir iki fotograf çektim sizlere daha çok yardımı olur diye siteye ekleyecektim ki yorumunuzu gördüm belki bu fotograflar daha çok yerdımcı olur çiçeğin altından alınmış fotoğraflar.Sizinde göreceğiniz gibi yaprak saplarının gövdeyle birleştiği kısımda kahverengileşme yok kökte çürüme yumuşama ve şeklinde oluyor diye biliyorum fotoğraflarda yine göreceksiniz kökler iyi görünüyor.Menekşemi saksıdan çıkardım daha kuru bir toprakla tekrar dikeceğim çünkü son bir aydır üç dört günü bulan sulamama durumuna karşı toprağın aşırı nemli olduğunu ve bunun mantara sebep olabileceğini fark ettim menekşemi hava sirkülasyonunun daha fazla olduğu bir yere aldım.Ve menekşelerime uzun sürelerde artık mümkün olduğunca az su vereceğim görülüyor ki su fazla kaçınca zararlı ve mantara davetiye oluyor.Bu son fotoğraflardan sonra yorumlarınız ne olur acaba şimdiden teşekkür ederim.
http://hizliresim.com/M9mmng
http://hizliresim.com/OJmmQ4
http://hizliresim.com/Z2m4No
http://hizliresim.com/jzmZrW

Eski 04-09-2014, 15:01   #809
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kökler sağlıklı değil, özellikle kılcal kökler çürümüş sanki.

Köklerde fotoğrafınızdaki gibi bir durumla karşılaştığımda kesinlikle tamanını budayıp, gövdeyi sağlıklı yeşil renge ulaşıncaya kadar kesip, suda köklendirdikten sonra yeni toprak ve temiz saksıya dikiyorum.

Eski 04-09-2014, 15:36   #810
Ağaçsever

Alıntı:
Kökler sağlıklı değil, özellikle kılcal kökler çürümüş sanki.

Köklerde fotoğrafınızdaki gibi bir durumla karşılaştığımda kesinlikle tamanını budayıp, gövdeyi sağlıklı yeşil renge ulaşıncaya kadar kesip, suda köklendirdikten sonra yeni toprak ve temiz saksıya dikiyorum.
Teşekkür ederim yardımlarınız için bir iki gün bekleyeceğim bir düzelme olmazsa dediklerinizi uygulayacağım çok sağ olun.

Etiketler
menekşe

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024