agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2011, 23:19   #9181
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Artık çiçek görme zamanı geldi

En son çiçeğini temmuzda açan güzel kızım şimdi de çiçeklenmeye başlıyor. Diatomitte yetiştirdiğim ilk menekşem. Bu ikinci çiçeklenmesi olacak.Çiçeği üzerinden eksik olmuyor. Diatomitin sağladığı rahatlıkta bu çiçeklenmeyi teşvik ediyor

Yazın sıcaklarından hiç etkilenmedik. Gelişmemizi tamamladık bol yapraklıydık. Taki misafir grubu odamı farkedene kadar.

(Hoyaları kurtaralım derken menekşeden oluyorduk )

Onlara inat çiçekleniyor benim güzelim.
Name:  031120111371.jpg
Views: 2164
Size:  61.3 KB

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2011, 00:14   #9182
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Sayın SDurul ilk resimdeki ebruli menekşeye hayran oldum. Çok güzeller ellerinize sağlık. Benim ofisimdeki 3 beyaz menekşe sebebini anlayamadan ölmüşlerdi, sonuncusu yumuşamaya başlayınca anladım ki pencereden iyi soğuk sızıyor. Yanındaki yılbaşı çiçekleri çok keyifli çünkü! O son kalan minik menekşeyi daha ılık ve aydınlık çay salonuna götürdüm. 1 haftada toparlandı, yaprakları sertleşti. İlk koyduğumda tüm yapraklar yumuş yumuş olmuştu. Demek ki bu kuzular pencereden de sızsa soğuğu sevmiyor.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:35
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2011, 00:56   #9183
Ağaç Dostu

diver_bird's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Galeri: 19
Sevgili Sdurul
Bi ara menekşelerinizi kaybetmiştiniz sanırım. Şimdi toparlamaya başlamışsınız. Maşallah am çok güzel ve değişik duruyorlar elinize sağlık ablacım...

diver_bird Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2011, 04:47   #9184
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Fatih tebrik ederim. Diotomite hala cesaret edip deneyemedim. Seni kutluyorum.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2011, 13:49   #9185
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

OİR1938's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2010
Saintpauliaların'da şirinliği bir başka.

Name:  013.jpg
Views: 1953
Size:  31.1 KB

maki01, SerDag ve beka beğendi.
OİR1938 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2011, 13:50   #9186
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

OİR1938's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2010
Name:  014.jpg
Views: 1907
Size:  29.6 KB

maki01 ve beka beğendi.
OİR1938 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2011, 20:16   #9187
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Arkadaşlar, hepinize çok teşekkür ediyorum.

Sevgili Maki, sevgili sakdag, 4. fotoğraftaki menekşe luisiana lullaby. İlk çiçek açtığında yüklemiştim, rengi daha koyu idi, giderek açıldı. Fotoğrafı burada. Picassom yok, ışıktan ve yaprakların tozluluğundan öyle görünmüştür.

Sevgili loveflower, son fotoğraftaki aslında siyahi mor, rengi biraz açık çıkmış.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2011, 12:00   #9188
Yeni Üye

m.ural's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2011
merhaba menekşe seven dostlar.öncelikle geçmiş kurban bayramınız kutlarım.benim de 3 ay önce mor açan menekşem bu günlerde ebruli ve katmerli açmaya başladı. sanırım eşim mor yalın menekşemi katmerli pembe menekşemle çaprazlamış.

Eklenen Resimler

m.ural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2011, 12:05   #9189
Yeni Üye

m.ural's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2011
bunlarda diğer menekşelerim. üçüncü resimdekini ne yazıkki yaz sıcağından kurtaramadım.

Eklenen Resimler

m.ural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2011, 15:11   #9190
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Menekşeleriniz çok güzel ve sağlıklı sayın m.ural.

Eşinizin çaprazlama yaptığı çiçekte gelişecek tohumlardan farklı türde menekşeler üretmeniz mümkün. Tozlaşma başarılı olduysa tohum kesesi gelişecektir. Kuru ya da solmuş çiçekleri koparmadan önce tohum kesesini kontrol etmenizi öneririm.

İkinci çiçeği farklı özellikte açan menekşenizin, genlerinde katmerli bir menekşeden izler yer alıyor olmalı. Genellikle menekşeler, ikinci ya da üçüncü çiçeklerinde türünün tüm özelliğini yansıtabiliyor. Beslenme ve ışık da çiçek gelişiminde farklılıklar yaratabiliyor.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2011, 19:23   #9191
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2011
Arkadaşlar merhaba, ben yeni üyeyim adım didem,
çiçeklerden çok fazla anlamıyorum çok acemiyim ama sizlerden birçok şey öğrenebileceğimi düşünüyorum.
Benim 3 afrika menekşem vardı, sanırım 2 tanesinin kökleri çürüktü veya ben çok su verdim iyi olur zannederek ve öldüler. Bir tanesi yaşıyor, çok değerli benim için yaprakları çok güzel ve ondan bir tane yaprak köklendirerek yeni bir menekşe elde ettim. Ancak acemilikten köklendirdiğim yaprağı saksıda oldukça derine dikmişim şimdi çoğalıyor 5-6 tane minik yaprakları var ama saksıda aşağıda kalıyor, ne yapmalı bilemedim hemen saksı değiştirip yeni toprak mı eklemeliyim yoksa böyle kalsın büyüyünce mi değiştiriym? Yardım ederseniz sevinirim. Sevgiler

didemmm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2011, 11:57   #9192
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Merhaba Hoşgeldiniz Didem Hanım.
Menekşelerde fazla sulama hele havaların soğuduğu bu aylarda çok tehlikeli , hemen çürümelere yol açıyor.Parmağınızla toprağı yoklayıp kuruluğunu tesbit ettikten sonra azar azar sulayın altında birikmiş su bırakmayın.
Sorununuzun çözümü için resim yüklerseniz daha iyi olur.Ama 5-6 minik yaprak çıktığına göre sağlıklı bir problem yok şu an değiştirmenize gerek yok orada büyüsün.Şu an değiştirir başka yere ekerseniz, kökler zedeleneceği için çürürüyebilir, bu soğuklar değişim için uygun değil , bahar ayları değişim , ekim için uygundur. Kolay gelsin bol çiçekli günler.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2011, 20:42   #9193
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Galeri: 5
pembeler ve morlar...

Her açmalarında, ilk defa açıyormuşcasına mutlu eden menekşeler

Eklenen Resimler

kartol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2011, 21:08   #9194
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşecibaba Mesajı Göster
Merhaba Hoşgeldiniz Didem Hanım.
Menekşelerde fazla sulama hele havaların soğuduğu bu aylarda çok tehlikeli , hemen çürümelere yol açıyor.Parmağınızla toprağı yoklayıp kuruluğunu tesbit ettikten sonra azar azar sulayın altında birikmiş su bırakmayın.
Sorununuzun çözümü için resim yüklerseniz daha iyi olur.Ama 5-6 minik yaprak çıktığına göre sağlıklı bir problem yok şu an değiştirmenize gerek yok orada büyüsün.Şu an değiştirir başka yere ekerseniz, kökler zedeleneceği için çürürüyebilir, bu soğuklar değişim için uygun değil , bahar ayları değişim , ekim için uygundur. Kolay gelsin bol çiçekli günler.
Menekşecibaba sorunumla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim, kötü tecrübemden sonra o zamandan beri bende az az suluyorum söylediğiniz gibi..
fotoğraf çektim bi bakıp değerlendirirseniz kafamda soru işareti kalmayacak.
saksıda ne kadar derinde kaldığını daha iyi tarif edebilmek için saksıyı hem dışardan hem de tepeden çektim. tekrar teşekkürler,sevgiler...

Eklenen Resimler

Eski 15-11-2011, 08:49   #9195
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

İşte fotoğrafın faydaları , bitki kendini kurtarmış , ayrı küçük bir saksıya geçirmenin zamanı gelmiş.O saksı onun için çok büyük.Menekşeler küçük saksılarda daha iyi gelişiyor.Kullanılacak saksı veya kap ile bitki ebadının oranı 1/3 olmalı.Kullanılacak karışım da 3 ölçü Sphagnum torfu , 2 ölçü perlit , 1 ölçü vermikulit gibi olmalı.
Kartol menekşelerin çok güzel ve sağlıklı , maşşallah öyle soğuk bir ortamda kışın korumak zor olmalı.

Düzenleyen menekşecibaba : 15-11-2011 saat 08:52 Neden: ilave
Eski 15-11-2011, 12:03   #9196
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Menekşecibaba çok haklı, resim yüklemeniz ne iyi olmuş. Ben de bu resim hakkındaki fikrimi söylemek istiyorum.
Eğer uzunca bir süredir bu saksıda ise(4-5 ay gibi) ben olsam saksı değişimi yapmadan sadece yeterli ışık görmesini sağlar ve sulamasını dikkatli yaparım. Zaten menekşe sayınız az olduğundan bu mevsimde riske atmayın derim.
Ayrıca ben 2 ölçü torf, 2 ölçü perlit ve 1 ölçü de vermikülit karışımına ektiğim menekşelerin gelişmesinden hiç memnun kalmadım. 2 ay sonra başka toprağa ektiğim yavru menekşeler bile onları geçti. Bir de suyunu kolay kolay çekmiyor, uzun süre ıslak kalıyor.(az ve özenle sulamama rağmen)
Asla kimsenin fikrine tezat olsun diye yazmıyorum, yanlış anlaşılmak istemem.(bu sitede amaç bana göre sadece deneyimlerimizin paylaşımı)

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2011, 13:09   #9197
Ağaçsever

menekse sever's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Galeri: 1
Kışa merhaba diyen ve içimi sıcacık yapan, herkese gülümseyen minişlerimden sevgilerle.

Eklenen Resimler

menekse sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2011, 13:25   #9198
Ağaçsever

menekse sever's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Galeri: 1
Bunu unuttum geçen sene mor beyaz açanlar şimdi sade mor açtılar.

Eklenen Resimler

menekse sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2011, 14:14   #9199
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili karol ve menekşever, menekşelerini çok güzel ve sağlıklı , ellerinize sağlık.

Sevgili fahriyee,

2-2-1 karışımıyla hazırlanan saksı harcında organik madde miktarı yani torf az olduğu için besin takviyesi daha bir önem kazanıyor. Torftaki kısıtlı miktardaki besin çok daha çabuk tükendiği için fitilli sulamada bu oranın kullanımı daha başarılı sonuçlar veriyor.

Elbette uygulama kişiye ve bitkinin yetiştirildiği ortama göre farklılık gösterebilir. AVSA torf, perlit ve vermikulitin eşit miktarda karıştırılarak hazırlanan karışımı öneriyor.

Sevgili menekşecibabanın önerdiği gibi torf ve perlit+vermikulitin yarı yarıya kullanılmasını öneren ünlü yetiştiriciler de var. Sen de deneyerek daha uygun bir karışımla çözüm bulmuşsun, ellerine sağlık. Karışımı bizlerle paylaşırsan sevinirim.

Benim itirazım menekşe kayıplarını sadece toprak karışımına bağlayıp, bir de üzerine sanki kasıtlı olarak böyle bir karışım önermişiz ve bizler ( katmer, maki01 ) önerdiğimizden farklı bir karışım kullanıyormuşuz gibi bir hava estirilmesine idi.

Elbette tartışacağız, elbette hep birlikte daha başarılı yöntemler bulup burada paylaşacağız. Ancak paylaşımlarımızda art niyet, kişiyi kasıtlı olarak yanlış yönlendirme gibi hoş olmayan suçlamalarda bulunmayacağız. Sevgiler...

Eski 15-11-2011, 18:21   #9200
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Galeri: 5
Kartol menekşelerin çok güzel ve sağlıklı , maşşallah öyle soğuk bir ortamda kışın korumak zor olmalı.[/QUOTE]

Çok teşekkürler. Onları çok seviyorum, onlar da beni seviyorlar galiba
Kışın korumak problem olmuyor çünkü evim soğuk değil, güzel ısınıyor. Tatil vs sebebiyle evden ayrılacağım zaman da, kombimi kapatmıyorum. (çiçeklerim donmasın diye) Yazın da aşırı sıcak olmadığı için, gayet güzel yaşayıp gidiyorlar işte

kartol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2011, 20:45   #9201
Yeni Üye

Sevgili menekşecibaba ve fahriyee ilginiz ve önerileriniz için gerçekten çok teşekkür ederim. Menekşecibaba aslında saksım dediğiniz gibi küçük, sanırım fotoğrafı çekme açımdan öyle gözükmüş. Ama menekşemin kendini kurtamış olmasına çok sevindim
sevgili fahriyee, dediğiniz gibi menekşem 5 aydır o saksıda, ikinizin de ortak paydası olarak küçük saksıda ve uzun süre bulunduğu yerde bırakıp bol ışık almasını sağlayacağım

Ancak bir sorum daha var "Menekşeler için çiçek besini" diye bir şey almıştım, sıvı gübreymiş, 1 litre suya yarım kapak koyup 20-25 günde bir verilir yazıyor arkasında. Bu yeni büyüyen menekşeme bu sıvı gübreden vermem ıyi olur mu?

Son sorum bu minik menekşenin ana yaprağını aldığım menekşem neredeyse 1 senedir bende, sürekli yeni yaprak veriyor ama hiç çiçek açmadı.. resim iyi olur dediniz diye onunda resmini ekliyorum..acaba ona da mı sıvı gübre vermeliyim?

Çok iyi niyetlisiniz çok yardımcı oldunuz gercekten teşekkürler...sevgiler..
Not: menekşem çiçek açarsa kutlama yapıcam

Eklenen Resimler

Eski 15-11-2011, 21:45   #9202
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Galeri: 2
Ben direk sihirli menekşe toprağına perlit ilave ederek yaptığım karışımlardan çok iyi sonuç aldım..

Yalnız bir kaç saksıda deliklerin tıkandığını görünce deliklere taş koydum su tutmasın diye..

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2011, 23:21   #9203
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
sevgili didemmm, menekşenizin aldığı ışık oldukça iyi. bence yakında çiçek açacaktır. genelde ilk 1 yılda yaprak çıkartarak gelişmeye uğraşıyor (tecrübelerimden dolayı böyle yazıyorum daha bilgili arkadaşlar da aydınlatabilirler bizi). sonra asıl özgün yapraklarını üretmeye başlıyor. en alttaki yapraklar genelde yuvarlak ilk yapraklar. göbekten asıl kimliğini ele veren yaprakları büyütür, bunlar yeterince büyüyünce çiçeklenir. yaprak uzunlukları ve sap diklikleri bana sağlıklı geldi, aynen devam efendim.

l i t t l e gardener

SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 01:00   #9204
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili didemmm,

Her ne kadar yavrunun saksının küçük olduğunu düşünseniz de , menekşecibaba'nın yazdığı gibi o boyutta bir menekşe için çok büyük. Kökleri saksıyı dolduramayacak kadar az gelişmiş olduğu için, büyük saksı her zaman yanında kök çürüme riskini berbaberinde getiriyor. Ben de değiştirip daha küçük bir kaba, mesela bir pet bardağa almanızı öneririm.

Çelikten yetiştireln bir menekşe anne yapraktan ayrıldık 6-7 ay sonra normal olarak ilk çiçeklerini verir. Çiçeklenme için:

1- Işık : Bol aydınlık ancak direkt güneş ışığı almaması önerilir.

Deneyimlerim kış aylarında menekşenin direkt güneş ışığından da zarar görmediğini söylüyor. Ancak hava ısısının yükselmesiyle birlikte direkt güneş ışığından mutlak korumak gerekiyor.

2- Gübre

Menekşeler dinlenme dönemleri olan 1-2 ay dışında düzenli bir şekilde gübrelenirse çok daha güzel gelişiyor. Dinlenme dönemi bulunulan yöreye göre farklılık gösterebiliyor . Uzun süre yeni tomurcuk ve yapraklar vermemişse dinlendiğini düşünebiliriz. bu genelde Aralık- Ocak aylarına denk geliyor.

Dinlenme dönemleri dışında gübrenin ambalajının üzerinde yazan dozun dörtte birini her sulamada verebilirsiniz. Menekşeniz çok kısa sürede çiçek verecektir.

3- Toprak, saksı harcı

Menekşede kullanılan torfun içinde çok fazla besin bulunmadığı ve bulunan besinlerin kısa sürede tüketilmesi nedeniyle gübre ile takviye yapmak zorundayız. Ancak kullandığımız gübrede süreç içerisinde toprağın tuzlanmasına ve bitkinin yeterince besin alamamasına neden olur. Bu nedenle 6 ayda bir toprak değişimi, menekşelerin verilen gübreden yeterince faydalanmasını sağlar.

4- Saksı boyutu

Menekşe de önce köklerini geliştirerek saksını doldurduktan sonra çiçek vermeye başlar. Bu nedenle saksı bitki çapının 1/3 ü oranında olması hem aşırı nemden kaynaklanan kök çürümesine engel olur, hem de daha kısa sürede çiçek vererek bizleri mutlu eder.

En kısa sürede menekşenin çiçeklerini görmeni diliyorum.

Eski 16-11-2011, 01:11   #9205
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Adını bilmiyorum, yabancı menşeili olduğunu biliyorum sadece. Goddess olabilir mi? Çok yavaş açıyor, kaç gündür başında bekletti, bu kadar açabildi. Tam açtığında paylaşabilmek ümidiyle... Teşekkürler...

Name:  menekşe.JPG
Views: 2744
Size:  30.9 KB

Name:  menekşe 1.JPG
Views: 2676
Size:  34.4 KB

neşecan beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 10:14   #9206
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Afrika menekşeleri sezon bitkileri gibi doğal şartlara bağlı olan bitkilerden farklıdır.Gerekli ortam ve şartlar sağlanırsa 365 gün çiçek te alabilirsiniz , ekim de yapabilirsiniz ama ideal şartları sağlamanız gerekir.Bu alanda en büyük gelişmeleri sağlayan ABD de en büyük yetiştiricilerden Rob's un üretim yerlerinin büyük kısmı yeraltındaki mahzenlerde ışıklı raflarda gerekli ısı ve şartlar sağlanarak yapılmaktadır.
Gerekli şartları sağlayabiliyorsanız , kendinizede güveniyorsanız istediğiniz zaman bitki değişimi yapabilirsiniz.

Bu işe gönül vermiş sevdalılar olarak sürekli araştırma içindeyiz , bu alanda çok büyük gelişmeler katetmiş ülkelerin menekşe klüpleriyle irtibat halindeyiz bilgi alışverişinde bulunuyoruz.Bu yüzden sevgili maki dostumun verdiği bilgiler çok önemlidir. Bunlar denene denene belirlenmiş ortak bulgulardır , yörelere göre , ortam şartlarına bağlı olarak ufak tefek değişiklikler olabilir.
Bende yıllardır orman toprağı , milli toprak , kestane toprağı vs. arayış içindeydim ,hepsinden verim alabilirsiniz ama hastalıktan kurttan böcekten kurtulamazsınız.Verimli olmak istiyorsanız herşey kontrolünüz altında olmalı ve sabırlı olmalısınız .Bitki yetiştirmek insanı dinlendiren en güzel terapidir.

asln beğendi.
Eski 16-11-2011, 11:58   #9207
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Teşekkürler Sevgili maki. Bana da önerilen bu karışım fitilli sulama içindi ve uygulama sonrası yaz boyunca menekşelerde yaprak gelişimi oldukça yavaş idi. Yaz sıcaklarında ölmediklerine dua ettim tabi ki. Hepsi aynı şartlarda fitillendiği halde bazısı suyu çekmiyordu ve toprağı kuruyordu. Ben de hergün onları kontrol etmekten yorulup fitilleri çıkardım.
Birçok arkadaşım fitilli sulamada oldukça başarılı, onları da sürekli takdir ediyorum.
Bahçe toprağı ve kestane toprağını da dahil edip hazırladığım karışımı Roa Natura ile güzelce sulayıp bir süre sonra da yavrularımı ekmiştim. Yazın topraklarını değişim yaptığımda Sevgili menekşecibabanın söylediği gibi kurt, böcek v.s ile karşılaşırsam bu karışımdan vazgeçerim. Memnun kalırsam sizlerle mutlaka paylaşırım.
Bir arkadaşım çiçekleri çocuklara benzetmişti, o fikir çok hoşuma gitmiş ve tamamen haklı bulmuştum onu. Ortam şartları ve yetiştirme koşulları herkesin farklıdır, her konuda teorik bilgi yetersiz olup mutlaka pratik çalışılarak tecrübe kazanılmalıdır.
Bütün arkadaşlarımın maksadı; sadece daha güzel menekşe yetiştirmek için birbirine yardımcı olmaktır. Tekrar teşekkürler hepinize,sevgilerimle...

Eski 16-11-2011, 12:18   #9208
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Ne zaman menekşe başlığına yazsam, fotoğraf eklesem olayın içinde buluyorum kendimi! bu kez soru sormadım o nedenle
Tekrardan menekşelere başladım, cümleten kolay gelsin.

Eklenen Resimler

neşecan beğendi.
yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 08:43   #9209
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Yeşillim menekşelerin kadar saksılarında çok güzel ,ayrıca topraksız ortamda menekşe denemeleri diatomit , perlit çalışmalarında da çok başarılısın ilgiyle izliyorum , kolay gelsin.
Fahriyee Hanım kullandığınız karışım tahminimce menekşe için biraz ağır, köklerin hava alması için kestane toprağını arttırıp ilave perlit kullanırsanız daha iyi olur gibi geliyor.Toprağı zararlı mikroorganizmalardan arındırmak için bitkileri ekmeden önce hazırladığınız karışımı pastorize etmeniz sorunun çözümü olabilir.
[Toprağı pastörize etmek: Evlerde kullanılan fırınlarda bu iş yapılabilir. Fırın önce 180° C derece ısıtılır ve sonra toprak yayvan bir kapta içine koyulur…
Toprak kuru olmamalı, ıslak da olmamalı, yeterince nemli, normal nemlilikte olmalı. Kap içine yayılmalı, toprak 10 cm’den daha derin olmamalı. Kabın üstü aluminyum folyo ile kapanmalı. Önceden 100 derece ısıtılmış fırında ceyrek saat bekletilmeli.
Bu süreçte ısı 200° C üstüne çıkmamalı,gibi)
Ayrıca Afrika menekşesi yetiştiriciliğinde nötr veye çok az asitli toprak uygundur. Çok alkali toprakta sağlıksız, zayıf kök sistemi meydana gelir ve tomurcuk olusmasına karşın bunlar açmadan dökülürler. Hafif asidik ortam çiçeklerin daha canlı renklerde olmasını sağlar.
Temennilerine katılıyorum (Bütün arkadaşlarımın maksadı; sadece daha güzel menekşe yetiştirmek için birbirine yardımcı olmaktır. Tekrar teşekkürler hepinize,sevgilerimle...)Teşekkür ederim , sizinde çok güzel menekşeleriniz ve tecrübeniz var.

asln beğendi.

Düzenleyen menekşecibaba : 17-11-2011 saat 08:57 Neden: ilave
Eski 17-11-2011, 12:03   #9210
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Menekşecibaba; siz toprak ağır olur deyince ne yazdığımı kontrol etme ihtiyacı duydum. Aslında karışıma bahçe toprağı ve kestane eklediğimi belirtmek istemiştim. Yani karışımın içeriği şu; cocopeat, torf, perlit, vermikülit, bahçe toprağı, kestane toprağı.
Hafif asidik olması için nadiren sulama suyuna limon tuzu ya da sirke katıyorum.
Pastörize işleminden bahsetmişken sorayım o zaman. Sadece bahçe toprağı ve kestane toprağını mı fırınlamak gerekir? Fırınlama sonrası toprak kurumuş olacağından çiçek ekmeden önce toprağı biraz nemlendiriyor musunuz? Yoksa ektikten sonra gerektiği kadar cansuyu mu veriyorsunuz?(şimdiden teşekkür ediyorum...)

Düzenleyen fahriyee : 17-11-2011 saat 12:13 Neden: ilave

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024