View Single Post
Eski 18-07-2012, 08:59   #10
ilksenozturk
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gultar Mesajı Göster
Su mercimeği enteresan bir bitki. Yaklaşık 2 haftanönce dağıtımdan aldığım mercimeklerimi su sümbüllerimle birlikte bir fanusa yerleştirdim. Su sümbüllerim büyüdüğündeki görünümü harika olacaktı. Ama ne gezer...mercimekler, su sümbüllerinin büyümelerine engel olup kendileri inanılmaz çoğalmaya başladı. Ölmek üzere olan sümbülleri hemen ellerinden kurtardım, ayırdım. Şimdi ben bunlardan nasıl kurtulurum hesapları içine girdim. Atsan atılmaz,satsan satılmaz kanalizasyonu bile tıkar. Derelere bırakılmaz balıkları bitkileri havasız bırakır. Umduğum gibi olmadı..evde .ne işe yarar? nasıl faydalanırım pilavı da olmaz ki...
sevgili gultar,
bir yazıda böyle bir konu okumuştum. çalışmayı yapan kişi, nilüfer, su sümbülü ve su mercimeğini birarada kullanmıştı (benim de hayalimdir bu).
ama kilit nokta; nilüfer ve su sümbülleri su mercimeklerinden önce hazuza konulmuş ve köklerinin sağlamlaştırılması sağlanmış
sonra su mercimekleri eklenmiş.
başlangıçta mücadelede su mercimekleri açıkara fark atıp diğerlerini boğmaya başlamış
ama sonrasında (tam süreden bahsedilmiyordu) su sümbülleri galip gelmiş ve hakimiyet ilan etmişler mercimeklere karşı.
araştırmacı şu şekilde açıklamıştı durumu; su mercimekleri besinini sadece sudan alır, ama nilüfer ve sümbüllerin toprağı da kullanabilme kabiliyetleri vardır. bu sebeple mercimekler ilk baştan taze suda besin yüklenmesi ile hızla çoğalmış olsa da, suyu besleme kabiliyetleri kendi nüfus artışına yetişemeyeceği için bir süre sonra popülasyonlarında duraklama ve gerileme yaşarlar. bu durumdan da topraktan da besin alabiler diğer üyeler yararlanır ve öne çıkarlar.

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön