View Single Post
Eski 11-07-2012, 22:16   #1708
aga06tr
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın süleymanizmir ,zaten arıza bulunmuş anladığım kadarı ile. EC yüksek olunca yani besin eriyiği içindeki tuz oranı ( tuz derken kullandığımız mineral gübreleri kasdediyorum) yüksek olunca bitki suyu alamıyor dolayısı ile yapraklarda kurumalar kıvrılmalar oluyor. Eğer tuz oranı çok az ise yani EC çok düşük ise buseferde almış olduğu su içndeki gübre miktarı beslenmesine yetmiyor. Dolayısı ile her bitkinin gelişme dönemine göre istediği EC ye riayet etmek durumundayız.Birde PH meselesi var. Mesela domateslerinizde sanki kalsiyum elsikliği var gibi görülüyor. Bu besin eriyiğinden kaynaklanan bir durum değil belliki bitki kalsiyumu alamıyor oda besin eriyiğinin PH ı ile ilgili. 1702 nolu mesajdaki yni dünakşam çektiğiniz resimlerde sanki biraz iyileşme görülüyor. Doğrumudur. Bu tamamen yüksek EC yi düşürdükten sonraki halmidir. resimlerde tarih yok dahaönceki resimlerle bu resimler arasında kaçgünlük bir zaman sözkonusu acaba.
Sayın süleymanizmir laf arasında geçen bir sorunuza mutlaka değinmek istiyorum. EC nin düşürülmesi demek besin konsantrasyonunun düşürülmesi demektir. domates için 2,2-2,5 EC yeterlidir. EC değeri 4 e hatta 5 e de çıkarılabilir ama bu gelişi güzel olmaz bitkinin verimine ve gösterdiği tepkiye bağlıdır buda biraz zamanla kazanılacak ihtisas gerektiriyor.İleride oda olacaktır inşallah. Siz EC nizi 2,2-2,5 gibi ayarlayın, Ph ıda 6,2-6,5 gibi yapın gelişmeleri ve değişiklikleri izleyiniz lütfen , ve bizlerle paylaşınızki hep beraber olayı görmüş olalım. BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.
sayın Kudret hocam;
ec yi düşürdüğümüzde hazırladığımız stok konsantrasyonun 1000lt lik tanka sağlayacağı ppm değerleri de düşmüyor mu?
örneğin benim denemem de stok solüsyonumun her 10 Litresi suya
116 ppm N, 52ppm P, 197ppm K, 130 ppm Ca ve 48 ppm Mg sağlıyor.
ec yi düşürmek için 1000 yerine 1100 kullandığımızda 116 gr N / 1100= 105,4 ppm ediyor ki . bitkilerin her gelişim dönemi için ihtiyaç duydukları düzeyleri karşılamakta problem oluşturmazlar mı?
bu gün bir günlük kullanımda eksilen 180 lt suyu tamamladığımda ec 2,9 dan 2,52 ye düştü pH ise 6,1 den 6,5 a çıktı

aga06tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön