View Single Post
Eski 10-07-2012, 02:44   #70
agozce
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aziz Fayda Mesajı Göster
Mine Hanım merhaba,

İzmir Kemalpaşa'daki evimin bahçesine 3 yıl önce diktiğim yaklaşık 7-8 yaşında olan lale ağacım bu sene uyanır uyanmaz yaprakları buruşmaya başladı. Hemen kıvrık olan yaprakların arkasına baktım, herhangi bir zararlı göremedim. Bir ziraatçı arkadaşım küllenme dedi, Topaz attım, O da olmadı. Mantar ilacı olarak Bayer'in Artacol'u kullandım. Ondan da yanıt alamadım. Israrla yeni sürgün veriyor, bedeninde hiçbirşey göremiyorum. Bu hastalığın ne olduğunu bulamadım. Bir küçük bilgi daha. 1 m. boyunda da küçük bir fidanım var. Baharın ilk o uyandı ve çok güzeldi. Sonradan da büyük olan uyandı. Uyandıktan 15-20 gün sonra önce küçük olan sonra da büyük olan bozulmaya başladı. İlk uyandıklarında yaprakları tam boyutuna ulaşmış olmasa da sağlıklı gibi görünüyordu.
Bulundupu alanda çim var. Normal çim sulama peryodları haricinde zaman zaman hortumla azar azar su veriyorum, tıpkı geçen iki senede olduğu gibi. Yani ilk iki sene hiçbir şey yoktu. Hatırladığım kadarıyla uyanma zamanına yakın ağaç taç gölgesine 33'lük nitrat atmıştım. Bu sorun yaratmış olabilir mi ? Ağacımı kurtarmak için ne yapmalıyım ? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Selamlar
Aziz FAYDA
Ankara'da bahçede, 3 yaşındaki benim ağacım da aynı durumda.

Aziz Bey sizin ağacınız ne durumda? Ne yaptınız?

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön