View Single Post
Eski 30-06-2012, 03:01   #577
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetdemirezen Mesajı Göster
Merhabalar foruma yeni üye oldum. herkese saygı ve selamları ileteyim öncelikle. Bu yıl ilk defa bahçede domates yetiştiriciliğine başladım. Babamdan öğrendiğim bilgilerle ancak boğaz doldurma işlemini yaptığımı ancak koltuk alma ve filiz alma işlemlerini yapmadığımı forumdan öğrendim. Aşağıdaki resimler bazı sorunlarımı göstermeye çalıştım . Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Bir domatesim aniden dallarını sarkıttı ve solmaya başladı. gövdesinde tümör şeklinde yumrular var bu yumruların bazıları siyah lekeli .

Fidelerimde genellikle çiçeklenme sorunu yaşamadım. Her birinde yaklaşık 40-50 çiçek oldu ancak alt taraftaki çiçeklerin çoğunun kökü sararıp döküldü bazıları meyve oldu.

Bazı yapraklarda kısmi kurumalar ve siyahlanmalar oldu.

Bazı meyvelerin alt taraflarında siyah lekeler var.
Sn. mehmet bey, sondan başlarsak....

'meyvelerin alt tarfında siyah lekeler_ ki kahverengidir biraz_ kalsiyum eksikliğinden. Kalsiyum sıvı gübresi_ ki ucuzudur_ kullanmak gerekiyor...

Yapraklardaki yanık şeklindeki kurumanın sebebi, sulama sırasında yapraklara su değiyor ve güneş yakıyor.Uzaktan sulama yaparken suyu sıcrakmamak gerekiyor...

Çiçeklenme sorunu ise ' çiçek tripsi' bu şekilde bıçakla kesilmiş gibi yapar ve çiçeleri döker, 5_7 salkımdan bir iki tane domates tutar. Nimisk ya da spizonat kullanmak gerekiyor...

Sırık domateste koltuk alma yapılmazsa, domates yukarı gitmek ister ama yan dallar da geliştiğinden çökme yapar.

Kolay gelsin...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön