View Single Post
Eski 26-06-2012, 15:41   #30
musk
Ağaç Dostu
 
musk's Avatar
 
Giriş Tarihi: 25-06-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 641
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın musk, ben de bu yanlışı yapıyorum hep, şimşirlerim diyorum. Aynen sizinki gibi olan ve bozulanların yerine yenilerini ekmek istediğimde hep kara şimşir diye aradım durdum. Şimşir dedikçe bana Osmanlı şimşirini gösteriyorlardı " yok, onlardan değil" diye tutturuyordum.
Yalova tarafındaki seralardan bunun çıtır taflan olduğunu öğrendim, ama nedense dil alışkanlığı olacak herhalde, aramızda konuşurken halâ şimşir diyoruz.
İki ilaçlama ile önünü alabildim, yazlık yağın faydasını göreceksiniz.
Sayın Güler, söylediklerinizi ben de hep bu isimde nette aradığım için yaşadım. Nedense bir türlü bu bitkime benzer bir şimşir bulamıyordum resimlerde Yıllardır bitkilerle haşır neşir olmama rağmen nasıl olmuşsa bu bitki bana şimşir olarak öğretilmiş.
Sayın Nuri Murvet Bey sayesinde yanlış bir bilgiden de kurtulmuş olduk. Yağı aldım hemen uygulayacağım. Bu arada bu bitki ben sürekli budayıp sekil verdiğimden biliyorum çok kolay kökleniyor. 5-10 cm lik tepe çelikleri toplu olarak toprağa daldırıp koklendiriyorum. Hatta kesilenler toprakta oylesine kaldığında bile kendi kendine köklenebiliyor, bilginize.


Düzenleyen musk : 26-06-2012 saat 18:06
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön