View Single Post
Eski 25-06-2012, 17:12   #23
civanmukti
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2012
resimler hayli yer kapladığı için tanıtımını buraya sakladım. benim kullandığım malzemeler:
3 metre 50'lik PVC boru (yaklaşık hacmi 5,9 litre = 2,5 X 2,5 X pi sayısı X 300 / 1.000)
2 adet dirsek (gerekli olmayabilir sonradan anladım)
2 tarafını kapatmak için tıpa
22 adet damla ayar cihazı
20 metreye yakın akvaryum hortumu
800L/H akvaryum motoru
sonradan kullanılacak delikleri tıkamak için akvaryum vanası (8 adet)
zaman saati
boruyu demire bağlamak için tel veya benzeri şey
19 lt su bidonu

3 metrelik boruya akvaryum hortumu sığacak kadar matkapla 30 tane delik açtım. borunun iki tarafına dirsekleri yerleştirdim. dirsekleri de tapa ile kapattım. aslında direkt tapa ile kapatabilirdim ama ilk plan farklıydı ve akvaryum motoru yoktu planımda.

deliklere akvaryum hortumlarını ve damlama ayar cihazlarını taktım ve balkon demirine boruyu bağladım. son resimde görülen ve sol tarafa giden iki adet boru görülüyor. bitkilerin durduğu balkon fransız balkon olduğu için depo olarak kullanacağım su bidonuna yer yoktu. bidonu da yan balkona masa üzerine yerleştirdim. zira bu şekilde akvaryum motoru çok zorlanmıyor. yine son resimde görülen boyalı su (hümik asitli su) boruya alttan giriyor. gri besleme için de üstteki boruyu kullandım o da su bidonuna geri gidiyor. üstteki boru hem PVC doldukça borudaki havayı dışarı atıyor hem de motorun fazla bastığı suyu bidona geri götürüyor. aksi halde PVC dolmayacak ve motor zorlanacaktı.

zaman saatini prize takıp motoru da ona bağladım ve günde yarım saat çalışmak üzere ayarladım. aslında suyun çekim gücüyle de bir miktar dolma işlemi gerçekleşiyor ama motor illa ki faydalı olacaktır.

son olarak da damlama ayarlarını yaparak 24 saat damlama yapan ve kendini besleyen bir sulama sistemi yapmış oldum.

pet şişelerin görüntü kirliliğinden ve hantallığından da kurtulmuş oldum böylelikle.

herkese iyi günler.

civanmukti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön