View Single Post
Eski 24-06-2012, 22:16   #116
Nuri Murvet
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E-Yıldız Mesajı Göster
Herkese Selamlar,
Benim bahçemde bir erik ağacım var yaklaşık olarak 6 sene önce diktim. Maşallah bayağı gelişti ve meyve vermeye başladı. Fakat bu sene ağaçta bazı aksaklıklar görmeye başladım. Dallarında bazı bölgelerini tanımlayamadığım hastalık türü bir şey kapladı. Ve erik meyvelerinin hemen hemen yüzde 90'ında nokta şeklinde bir delik ve maalesef kurtçuklar var. Ağacımı kurtarabileceğim bir yöntem **** hastalığın tanımı konusunda yardımcı olursanız sevinirim. resim göndermeye çalışacağım. umarım yardım alabilirim bu konuda. Şimdiden ilginize ve emeklerinize teşekkür ederim. Saygılarımla..
E.Yıldız. New York.
Merhaba sayın E-Yıldız

Sizin tarifinizden anlaşılan; Erik ağacınızdaki zararlının adı Erik İç Kurdu (Cydia Funebrana) benziyor.

Zararlı tanımı: Erik iç kurdu, mayısın ilk haftasından itibaren kelebekler çıkarak meyveye zarar vermeye Haziran ayının sonuna kadar devam ederler.

Zararlı larvası meyveye sap dibinden yanlardan ve iki meyvenin birbirine değdiği yerden meyveye girer.

Mekanik mücadele olarak kurtlu meyveler toplanarak toprakta açılan derin çukurlara gömülmelidir.

Zararlı ile mücadeleye, eşeysel çekici tuzaklarda ilk kelebek görüldükten 2-3 hafta sonra veya meyvelerde yumurtalar görülür görülmez ilk ilaçlama yapılır.

İlacın etki süresi dikkate alınarak ilaçlama tekrarlanır.

İkinci döle ait kelebekler % 30-40 oranında çıktığı zaman bu döle karşı ilk ilaçlama yapılır.

İlacın etki süresi dikkate alınarak ilaçlama tekrarlanır.

Yaşadığınız ülkede zararlı ile mücale yöntem ve tedbirleri hakkında ilgili uygulamaları siz belirleyeceksiniz.

Selamlar...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön