View Single Post
Eski 20-06-2012, 23:36   #58
aga06tr
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicea Mesajı Göster
sayın şenol suyumun EC değeri yaklaşık 1,5 ms , ph 8,4 .Maalesef yüksek EC yüzünden gübreyi tam veremiyorum.EC 3.0 ms değerine ulaşana kadar besin eklemesi yapabiliyorum.Besin ilavesinden sonra PH 7,2 değerlerine düşüyor.Ph düşürmek için %85lik fosforik asit kullanıyorum.öncesinde birkaç zirai ph düşürücü denedim.Ph black ve fixacid damlama asidi.ikiside yeteri kadar etkili olmadığı için yüksek miktarlarda kullanmam gerekiyordu.hem ekonomik değiller hemde EC değerini yükseltiyorlar.sonuç olarak en ekonomik ve etkili yol asit kullanmak.
okuldayken fertigasyon konusunda hocanın fosforik asit kullanımıyla ilgili diğer mineralleri çökelte bileceğinden damlatıcıların tıkanma riskinden dolayın kullanılmaması gerektiğini söylediği kalmış aklımda fakat siz stok olarak hazırladığınızdan sanırım etkilemiyor tankınızı.
bu arada ben ph düzenlemesi için sirke kullandım forumda okumuştum birinden ama hatırlamıyorum şmdi hangi başlıkta olduğunu denemek için kullanmıştım zira nikrik asit hem tehlikeli cok dikkat istiyor ve de ec yi fırlatıyor , bir su bardağı sirke ile rahatlıkla 7,2 lerden 6,2-6,5 a indirebiliyorum 1000litrelik tankta

aga06tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön