View Single Post
Eski 20-06-2012, 19:53   #414
merlict
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Aslında doğru, doğal üretim gibisi yok ama bitkilerde yaşadığım sorunlar beni bezdirdi malesef.

Artık tıpkı konvansiyonel tarımda olduğu gibi; yeri ve zamanı gelince, hastalık-zararlı gelmeden ilaçlama yapıyorum...
Tedbiri elden bırakmam diyorsunuz yani

O kadar içine çektilerki bizi istemesek bile kullandırıyorlar.Geçen yıllarda bi belgesel izlemiştim, sanırım National Geographic'teydi.Mısırların genleri ile ilgili bi deneme yapıyorlardı.Mevcut çölün altında bodrum tarla oluşturmuşlar, suni ışık ile denemeleri ve sonuçları inceliyorlar.Akşamüzeri iş bitiminde çalışanlar dışarı çıkarken mutlaka komple yıkanıyorlar, üzerinde polen taşıma riskine karşı ilaçlama yapılarak ardından kuvvetle çalışan fanların önünden geçerek yukarı çıkıyorlardı.Verilmek istenen ise "bu deneme mısırlardan birkaç polen dış dünyaya çıkarsa tüm dünyadaki mısırların bundan etkilenme ve neslini tüketme riski var.Bu deneme için dünya tarım birliğinden onay alınarak işlemler başladı... "şeklinde gidiyordu.Niye anlattım bunu ? Kimileri bu riski görüp özel önlemler alıyorlar (umarım alıyorlardır) kimileri bunu bile bile dünyaya salıyorlar.Bile bile yapmalarının nedenleri ardından ilacını satabilmek, ardından suni gübresini satabilmek, ertesi yıl tekrar tohum satabilmek ( çünkü geçen yıl sattığı tohum kısırdı, üreme gerçekleşmeyecek).Bizde yırtınıyoruz doğal tarım diye (organik demiyorum çünkü ben organiğe inanmıyorum).Elimiz kolumuzu o kadar büyük çaplı bağladılar ki artık gerçek doğal tarımı cam fanuslarda özel sistemlerle yapacağız neredeyse...

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön