Konu: Defne
View Single Post
Eski 28-10-2005, 22:44   #5
Baki Berk Kayalar
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Malina Teyze, bende bu işe yeni başlayan biri olarak verdiğin uygulama görüntüleri için çok teşekkür ediyorum. Bugün Maşukiye' deki fidancılardan birini ziyaret edip bir kaç tür fidan aldım. Bunlardan biri Himalaya Sediri. Sedir fidanım kesilmesi gerekecek kadar ince uzun. Kesmem gerektiğini düşünürken sağ olasınız bu şişe yönteminizi öğrendim. Bu iletiyi yazarken olabilirmi acaba diye fidanımın ne kadar eğilebildiğini kontrol ettim ve olumlu sonuç aldım. O dalı kesmektense bu yöntemle değişik bir şekle sokmayı uygun görüyorum. Fidancıda öğrendiğime göre, kabuğun soyulup, torfla köklendirme yapılması atlas sediri için bir yıl sürüyormuş.Bende ince bir dal kesmek için bir yıl bekleyeceğime bu yöntemle benzer çalışmalardan daha farklı bir sonuç elde edebilirim. Yine de yazlığa gittiğimiz bir ara sedirimizin bir kaç dalına torflu bez sarıp deneme yapacağım. Sonbahar, kış döneminde alacağı yağmur ve kar suyuyla belkide yaza kadar köklenebilecektir.

En çekindiğim konu budamadan çok, dar bir saksıya nasıl sokabileceğim. Sanırım köklerinin ve gövdesinin biraz daha gelişmesini beklemem gerekiyor.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön