View Single Post
Eski 14-06-2012, 08:43   #10495
Rana+miraç
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Sevgili blaze ash bir kaç ay önce benim de başıma aynı şey geldi. Çok sulamadığım halde bir çok yavru kaybettim . Kök çürümesi mantar etkenli bir sebeple oluyor. Korkudan sulamayı çok azaltmıştım ama yine önüne geçemedim. Son resimlerdeki rococolar ayırılabilecek durumda .Bence onları anneden ayırabilirsin. Anne çürümesi devam edip yavruları da yokediyor ,ben bu şekilde 3-4 yavrulu yaprak kaybettim. Şimdi çürüme başlangıcı gördüğümde ayırıyorum hemen. 5 Ve 10 Nolu yavrularda anne yaprak kalıntısı varsa ayrılabilir,yoksa bir müddet daha bekleyebilirsin. Çürümüş menekşelerin toprakları bir daha kullanılırsa, toprak mantarla enfekte olduğu için yeni ekilen bitkiyi de çürütüyor.Çok küçük yavru da olsa 4-5 gün aralıklarla suluyorum. Menekşeler susuzluğa dayanıyor, fazla sulayınca ise hemen kök çürüğüne sebep oluyor. Eskiden suladığımda saksının altından su akana dek sulardım, şimdi çok az su veriyorum .Bir kaç haftadır çürüme yok .Salgın hastalık gibi bir başlayınca bir çok kurban almadan durmuyor.
Kayıplarına rağmen elindeki yavrular da çok sağlıklı görünüyor. İnşallah bol bol çiçeklerini görürsün .Kolaylıklar dilerim.

Düzenleyen Rana+miraç : 15-06-2012 saat 09:13 Neden: imla hatası
Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön