View Single Post
Eski 10-06-2012, 19:15   #5
Potasyum
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2012
Selam
Kotrol sistemini hobi amacli olarak seramda nft sisteme uyumlu yaptim.Ticari amacli kullanilabilir yapimi ucuz ve basit.Bu kontrol sistemini buyuk seralara denemedim uygulanabilir.Kullandigim sensorler hasas dijital sensorler,randimanli.6 aydir eklemeler yapiyorum su ana kadar bir sorun cikamadi.Buyuk seralara uygulanirsa haliyle endustriyel-daha buyuk akim ve guc kaldirabilen kontaktorlerle/rolelerle desteklenmeli.

Bu sistem 5 voltluk roleler ile 250V 10A ta kadar
Su pomasini,havalandirma fanlari,(cilekte ozellikle meyve suresinde)ozon makinasini spreyleri,nem emici(dehumadifier),dosaj makinasi,su isitici/sogutucu,lambalari kontrol etmekte.

Cilekleri tohumdan yetistirmekteyim+3 hafta.Seraya girdikten sonra 9 ila 10 hafta meyvelerin cogu hazir.

Son hali bu

Hidroponik Sera Kontrol/Gelistirme - YouTube

Geleceklte bu isi turkiyeye gelip yapmayi dusunuyorum.Bu is icin avusturalyadan bir okuldan sertifika icin online egitim almaktayim.Seneye bitecek insallah.Elimde bazi kaynaklar var,okuldan destek daha gelisik,profesyonel kisilerler ile soru,cevap,kaynak destek aliyorum.Hidroponik basit bir sistem uygulamasi sorumluluk ve kontrol gerektiren ince bir is.

Eklenen Resimler

Potasyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön