View Single Post
Eski 08-06-2012, 10:23   #105
çisem
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Nutella'ya da baksalarmış keşke.
1993 senesinde televizyonda bir sabah proğramında (Almanya Köln'de) imalat ile ilgili sohbeti ben de izlemiştim.
Bağımlılık yapan lezzeti neye borçlu olduklarını soran spikere verilen cevap;
domuz kanının toz haline getirilip, fındık yağında aromize edildiğini ve kullandıkları kakao detaylarını uzun uzun anlatmıştı bir firma yetkilisi.
Köln, Türk nüfusun yoğunluğu olan bir kent olarak başta, tüm Almanya'da yaşayan müslüman insanlar evlerinde satın aldıkları nutella kavanozlarını çöplerin toplandığı yerlere bırakmışlardı.
Alman basını bu olayı ufak bir manşetle bile duyurmadı.
Müslüman yabancıların domuz kanı yememelerinin haber başlığı olmaması başta, hiç bir zaman tarafsız olamamaları ile de konuyu sadece o sabah tv izleyenler ve bu izleyenlerin uyarabildikleri ile sınırlandırıldı.

Kaldığım o hafta orada hemen hemen her sokağın çöp yerlerinde bu kavanozları gördüm. Ama gazetelerde bu haberi asla bulamadım.
O yıllarda "Türkiye Gazetesi" ülkemizde çok yeniydi ve avrupa baskısına da yeni geçmişti.
Türk marketlerinde gecikmeli dağıtımları yapılan bu gazete de sadece minik bir dipnot yazmıştı. 'Türler kavanozları çöpe atıyor' gibi...
Bu firma daha sonra domuz kanı olmayan, müslümanlar içindir ibareli imalatlarla piyasaya tekrar hakim olup bu konuyu unutturmuşlardı.

Şimdi de ülkemizde en pahalı fındık kreması olarak market raflarındalar.
Kampanya sloganlarında ise ülkemin fındıklarından üretildiği söylenmekte.

Ama ben özellikle bu firmanın ürününden de numune alınmasını çok isterdim doğrusu.

çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön