View Single Post
Eski 29-05-2012, 09:34   #30
yalandünya59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sayın nicea;

Ayrıca salatalık ile ilgili yazmayı unuttuğum çok önemli birşey daha var, oda şu;

Salatalığı ektiğiniz günden itibaren 35-40 gün sayınız ve meyveleri toplamaya başlarsınız, ve fabrika start verir birdahada ardı arkası kesilmez. Resmen toplamaya bıkarsınız.

Ancak domateste ürün almanız en az 2-2,5 aydır (60-90 gün kaldıki bizim burda 60 gün imkansızdır)

Salatalık ile ilgili biraz latife yapayım;
Hakem Erman Toroğlu derdi salatalığı Antalyadan seradan koparırlar kamyona yüklerler, salatalık İstanbul Esenler haline gelene kadar 2-3 cm uzar derdi. Adama herkes güler şaka yapıyor zannederlerdi. aslında Toroğlu haklıdır, bu gerçektir, hikaye felan değil yani kendiside kabzımallık yapmış ürünleri tanıyan ve bilen birisidir.

Ben 1 kök salatalıktan hemen hepsini koparırdım, ve köke 1 işaret-nişan koyardım.Ancak sabah veya ertesi gün akşamüstü birde bakardım okökte salatalık var, inanılmaz imkansız derdim ama bunu yaşadım, inanın...

Gerçekten japon bilim adamı (Mozama bey-domates ağacı videosunda) bu işe girdikten sonra 'Tanrıya olan inancım 2 kat daha arttı' kelimesinin altından bu yaşanmışlıkların yattığını tahmin edebiliyorum...
Biraz uzattım ama, umarım biraz olsun size tebessüm ettirebilmişimdir.
Sağlıcakla kalın, saygılarımı sunuyorum dostlar....

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön