Konu: Prefabrik ev
View Single Post
Eski 28-05-2012, 11:09   #55
Tolga Özmeral
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çisem Mesajı Göster
50 m2, 60 cm yükseklikte su basmanı için 5-6 bin fazla değil mi?
Başka ustalardan da fiyat almaya zamanınız kalsaydı keşke.

Kolaylıklar diliyorum.
Sayın Çisem,
Teşekkür ederim.

Bana da çok fazla geldi. Hele sizlerden gelen verileri okuyunca, bu düşüncem daha da pekişti.
Bir de üstüne her şey hesaplandı ve net miktar 7 bin lira'ya çıktı.
Ayrıca başka usta'ya sorma imkanım oldu ve o da 8 bin lira hesap çıkarttı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Bana da biraz fazla geldi. Ben de 7*8 m'lik su basmanı arka taraf 30 cm yukarıda, ön taraf 60 cm yukarıda olacak şekilde 2010 senesinde 1600 TL gibi bir şeye yaptırmıştım. Hadi 50% hammade fiyatları artmış olsa, yöresel iş gücü maliyeti de Sinop'ta fazla olsa yine 3000-3500 ancak tutar.

Su basmanda gereksiz yere fazla demir kullanacak olabilirler mi?

İsterseniz şöyle anlaşın, malzemeleri siz tedarik edin, malzeme üstüne 100% işçilik koysunlar, bir de öyle fiyat alın bakalım..
Sayın Çamtepe,
Tam dediğiniz gibi.
Konteyner firma yetkilisine durumu anlatıp, görüşünü sorduğumda tam da sizin verdiğiniz örnekleri vererek, azami sizin verdiğiniz miktarların çıkması gerektiğini söyledi. Hatta subasmanı yapacak arkadaş ile kendisini bire bir görüştürdüm.
Firma yetkilisine 7 bin lira maliyet çıktığını söylediğimde tepkisi;
"Abi ne yaptın?!! Mümkün değil." şeklinde oldu.

Fazla mı, az mı bilemiyorum fakat 1 ton demir gidecekmiş.
İlginize çok teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi attar Mesajı Göster
Sayın Tolga Özmeral;

biraz inşaat işleriyle uğraştım,şöyle sorayım kaç m3 beton ve kaç kilo demir kullanıldığını sor maliyet işinde daha kolay yardımcı olabilirim ama şu şekilde maliyeti düşürebilirsin; 60 cm su basma seviyesi üstüne çok yük binmiyeceği için içinin komple dolu olmasına gerek yok, asmolen tavan sistemi gibi düşünün demirlerin geçmediği yerleri köpük strafor ,ytong veya tuğla gibi ucuz maliyetli dolgu maddeleri ile doldurun maliyetin ciddi oranda düşecektir, tahmin ediyorum 3000 tl hallolur, saygılarımla.
Sayın Attar,
24 metreküp beton, 1 ton demir gidecekmiş.
En düşük kalite beton kullanılacakmış. C16 diye tabir ediyorlar.
Bu betonun metreküpü 125 lira imiş.

Yani bu yüksek tutarın bir sebebinin de, Sinop'ta beton satışının tekel de bulunması olduğu sonucunda firma yetkilisi ile usta görüş birliğine vardı. Zira İstanbul'da aynı kalite betonun metreküpü 80 lira civarında seyrediyormuş.

Bahsettiğiniz gibi maliyeti düşürmek adına, yük binmeyen yerlere toprak dökülerek dolgu yapılacak ve üstü 10 cm. beton olacakmış. Bu şekilde en son net fiyat 7 bin lira çıkıyor.
İlginize çok teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syılmaz Mesajı Göster
50 metrekarelik alan 60 cm yüksekliğe sahip subasmanı radye temel gibi dökerseniz maliyeti 5-6 bin Lira olur. Üzerine konteynır konulacak bir subasman için ne 60 cm yüksekliğe ihtiyaç var ne de radye temele.
Sayın Syılmaz,
Arsa biraz sulak bir merada olduğu için 60 cm. yüksekliği olmazsa olmaz şartı koşuyorlar.
Radye temelin ne olduğunu bilmiyorum araştıracağım.
Teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Önce hayırlı olsun diyorum arsanız ve eviniz...

Subasmanı özenerek yapmalısınız üstelik ileride genişlemeye de imkan tanıyacak şekilde. Planda görüldüğü üzere arsanızın ev inşa edilebilecek yerine geçici evi yerleştirmektesiniz. Bir zaman gelecek oraya sığamaz olacak ve evi genişletmek arayışları başlayacak. O zamana bu günden hazır olmazsanız ileride pişman olursunuz size pahalıya patlar... Acele iş iyi değildir...Biraz zarara katlanın hakkı ile subasmanı yapın öyle gelsin geçici ev derim...

Ev yapmak zor ama bilinki herşey olacağına varıyor... Çok sıkmayın kendinizi.
Sayın Hosseda,
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Dediklerinizde çok haklısınız. En iyi malzeme ile hakkını vererek yaptırmayı ben de çok isterim. Ancak şu anki bütçemiz buna pek elvermiyor.

Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön