View Single Post
Eski 21-05-2012, 14:21   #1
Maviş
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Maviş / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : İçel-Mezitli

Bahçenin büyüklüğü : 200 m²

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Güneş, yağış güzel, mevsimine göre de rüzgârlı.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 10a

Bahçenin türü: Dört mevsim. Sebze,Meyve ağaçları.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?: Şehirden 4-5 km yukarıda 420 metrekare parsel say üzerinde önceki sahibi sarı çorak toprak döktürmüş Müstakil ev yaptık ve inşaat halinde

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?: Aşağı yukarı altı yıldır.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Her iki soruya da cevabım hayır.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş plânı var mı? Varsa ekleyiniz: Yok

Bakımı nasıl yapılıyor?: Annem, babam ve ben uğraşıyoruz. Bellemeyi ve ilaçlamayı babam yapar. Toprağın düzenlemesini sadır işini ben yaparım. Dikme işini ve bitkiyi bakımını anem ve ben yaparız.

Bahçede bulunan ek alanlar: Sebze ve ağaçlar var.

Bahçe için hayaliniz, idealiniz var mı?: Şimdiki hali iyi. İlerde belki değiştirebilirim.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi(ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler):
3 tane zeytin, 1 tane ceviz, 2 tane hurma
Asma talvarlarım var. (Kıbrıs üzümü, Çekirdeksiz üzümü,Yalova üzümü,
Aşılı böğürtlen, Bodur muz,
Malta eriği (yeni dünya)
Dut ağacım var yarısı ahududu diğer yarısı beyaz dut.
Çilek,Pepino (ağaç kavunu),Nane
İki tane kaysı ( Erkenci. Şekerpare)
İkitane şeftali
Bir tane incir ağacı

Mevsimlik: Baharda domates,salatalık,biber çeşitleri

Sonbaharda: Marul, karnıbahar, brokoli, soğan, ıspanak, tere, gibi ekiyoruz.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?: Saksı bitkileri:Benim Afrika Menekşesi, Aloe Vera, Zircir çiçeği, paşa kılıcı gibi Anemin küpelisi, cam güzelleri, Geyik boynuzu, Gelin damat (begonya cinsi bir çiçek)gibi.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Ailemiz için, satış gibi bir olayımız yok.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Şebeke suyu. Komşunun borusundan aldığımız sulama suyu var.

Su tasarrufu içi neler yapıyorsunuz: Bitkilerin ihtiyaç duyduğu oranda su kullanıyoruz. Fazla su yine toprak tarafından emiliyor.

Toprak özellikleri: Parsel say olduğundan önceki sahibi sarı toprak döktürmüş. Biz o toprağı temizledik yerine kırmızı toprak getirdik.Kaliteli bir toprak yapısı yok, o yüzden yanık hayvan gübresi kullanarak ıslah etmeye çalışıyoruz. Ve tekrar yeni toprak ekliyoruz.

Kompost yapıyor musunuz?: Deneme yapmayı Düşünüyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?: Hem de pek çok.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler: müstakil ev yapıp, istediğim pek çok bitkiye sahip olmak ve sebze dikmek. Değişik çiçek ve bitikler yetiştirmek istiyorum.

Ayrıca tavuk besliyorum. Sayısını bilmiyorum.50´de fazla.

Name:  IMG_6183.jpg
Views: 3136
Size:  59.4 KB

Salatalık seram
Name:  IMG_5985.jpg
Views: 3122
Size:  65.2 KB

Düzenleyen Maviş : 21-07-2012 saat 09:52
Maviş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön