View Single Post
Eski 19-05-2012, 22:02   #5664
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Sevgili adavci, daha evvelden güllerin budamasını şubat sonu veya mart başı yapardım ama şu iki senedir budama, havalardan dolayı biraz daha geçlere kaldı.

Budamadan sonra bitkiye su yürüyüp de yapraklanma başladığında gözüm üzerlerinde olur.
Yaprak boyları 3 cm kadar olduğunda ilk ilaçlamayı yapıyorum. Henüz bit ve başka haşere görmesem de ilaçlama yapıyorum. Sorduğum bir kaç kişi böcek yoksa yapma diyor ama ben önlemimi alayım diye düşünüyorum.
Bende 187 kök gül var, önlem almazsam işim zor.

İlk ilaçlama insektisit oluyor. Ben Arrivo kullanıyorum. Bu ılaçlamadan on gün sonra ikinci ilaçlamaya fungasit de ilâve ediyorum. Yani Arrivo + Topas.
Daha sonra 3-4 gün sonra bütün güllere yapraktan yaprak gübresi veriyorum ki sarsılmışlarsa biraz toparlansınlar diye.

Zaman zaman ilaçlarda değişiklik yapın ki bağışıklık kazanmasınlar.

Havalar iyice ısındığında da kırmızı örümceklere karşı ilaçlama yapıyorum. Bir de dikkat edeceğiniz nokta sulama esnasında yaprakları ıslatmayın. Bu ıslanma yapraklarda kara leke yapar, pas yapar. Bunlar için de Antracol veya cupravit (toz) sulandırarak kullanıyorum.

Açmış gülleri de sık sık temizleyin, üzerinde kalıp da tohum olmasın. Güllerin ilk yaprakları üçlü sonrakiler beşli daha sonrakiler de yedilidir. Keserken de beşlilerin dibinden kesmeye gayret edin.

Esasında budama kısmında hocalarımızın çok güzel yazıları var, vakit bulduğunuzda bir göz gezdirin.

Umarım size faydalı olabilmişimdir.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön