View Single Post
Eski 10-05-2012, 22:31   #375
B.Unver
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Bora Bey,
Sizce bu cattleya'mı ayırmalı mıyım? bazı bulbların etrafında kurumuş kılıfları var onları sıyırsam olur mu? bir de resimde de görülen bir bulbdan iki yaprak çıkması olayı var neden olmuş olabilir, gübreleme hatası mı? şu anda çiçek yok, bana 1 hafta önce geldi ve çiçekleri düşmüş idi. çiçek zarfı da yok, gübreleme yapmalı mıyım? çok soru oldu galiba
1- Evet ayirabilirsiniz en az 4 yaprak olarak.

2-Onları da mutlaka siyirin.İki nedenden dolayı.Hem o zarflar mantar oluşumuna çanak tutar hem de dipteki gelecek yıl çiçek acacak sürgünler az ışık görür.Yalniz siyirirken dipteki sürgün gözlerine dikkat edin.

3-Bazı turlerde çift yaprak oluşturur.Ancak burda benim görüşüm azot oranı yüksek gübre kullanımı

4-İste burda ture göre dinlenme zamanını bilmeniz gerekir.Ancak genel olarak söyle söyleyebilirim; catt inizde yeni sürgün oluşumu ve/veya kök oluşumu yoksa dinlenmede olma ihtimali yüksek.Bu durumda genel tavsiye edilen yeni sürgün ve kök oluşumlarına kadar gubrelemeyi kesip az sulama.

Bu ne seri ve üst üste soru? Allah'tan bugün zamanım var İnşallah yardımcı olabildim.

Son olarak gördüğüm kadarı ile kullandığınız su kirecli gibi???

B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön