View Single Post
Eski 02-05-2012, 13:40   #363
merlict
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynep özkaynak Mesajı Göster
Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim Mehmet bey. Sayfalarca da yazsaydınız keyifle okurdum yine.

Evet tahmin ettiğiniz gibi fidelerin ilk yerleri. Ancak dediğiniz gibi önümüzdeki yıkla kadar dokunmayacağım. Şimdi iyice gözüm korktu zarar veririm diye en iyisi hiç riske girmemek.
Tek çekirdekten 2 fide çıkması açıkçası beni korkutmaktan öte daha çok şaşırtt diyebilirim. Körün istediği 1 göz misali oldu benimki
Güvercin gübresini annem de kullanıyordu geçen sene bahçesinde annemden duyduğum kadarıyla iyi yanmış olmalı diye hatırlıyorum hayal meyal... Yoksa benmi yanlış hatırladım bilemedim şimdi.. Ama gerek yok hepsi olur diyorsanız, her yerde rahatlıkla bulabileceğim için atarım şimdi kendimi sokaklara... Ancak anlayamadığım bitkilerin nişastayı nasıl sevdiği. Tamamen bilmediğim için yazıyorum piirinç suyu yoğun nişastalı değilmidir, bitkilere ne gibi fayda sağlıyor mantığım almadı desem yalan olmaz Mehmet bey beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim..

Tüm iyi dilekleriniz ve ilginiz için tekrar teşekkür ederim, Güzin Hanıma da dediğim gibi görünen o ki daha çoookk başınızı ağrıtırım miniklerim büyüyüp güzel güzel çiçeklerle beni ödüllendirene kadar...

Yeterki bu konuda herkes başımı ağrıtsın, seve seve çekerim ağrıyı

Gübre konusunda annenizin yaptığı doğru.Fakat benim tarif ettiğim yöntemde aynı hatayı sergilersiniz diye belirtmeden yöntemi değiştirdim.Anneniz mutlaka şunu yapıyordur, yanmış gübreyi bitkilerin diplerine serpiyor ve daha sonra sulama yapıyordur.Eğer burada serpe yapacağınız gübre yanmamış, tazeye yakın gübre ise bitkiyi yakar ve kısa sürede çürüterek eritir.Bitkiniz ölür. Ama benim size tarif ettiğim yöntemde bir nebze bunun önüne geçmek için en idealidir.Yani gübre yanmışmı yanmamışmı ? ne kadar kullanayım, azmıdır çokmudur ? sorularına gerek kalmadan kesin yöntemdir.Bütün gübreleri bir şişe içinde toplayıp su ilave edince size gübreli su (besinli su) oluyor.Tabii yanmış olan kuru gübre bulursanız ve yanmış olduğundan eminseniz annenizin yaptığı kesinlikle doğru.

Nişastanın bitkiye faydası üzerine sadece söyleyebileceğim, yeni bitkilere besin sağlamak üzere tohumlarda ya da fidelerde yedek besin olarak bitkinin kök ve yumru gibi bazı organlarında depolanıp gelişim için katkı sağladığı.Bir dönem enzim hazırlama konusunda iyice tartışılan nişasta çok aşırı olmadığı sürece yeni hayata tutunan bitkilerin destekçisi oluyor.Tecrübe ile sabitlediğim bişey ama bazıları bu işe burun kıvırsa da ben kullandığımda gözlemlediğim pirinç yıkama suyu verdiğim bitki diğer vermediğim bitkiye nazaran daha açık yeşil ve boyu uzun oluyor.Ayrıca kök dağılımı büyük ağaç yapısına ulaşıp saçakları fazla oluyor.Toprağa tutunma ve erezyona karşı dirençli kök yapısına ulaşıyor.Dediğim gibi bunlar benim yıllardır deneyip tecrübe ettiklerim.Bu denemelerde 5-10 lt.lik sularla deniyorum, eğer imkanım olsa tonlarca su ile dener bu işin ticaretini yaparım ama imkanım yok.İşin ilginç yanı yaptığım iş ve eğitimim teknik konuda toprağın zevki bi şekilde beni cezbediyor.Bu denemelerden dolayı balkonlar dolu şimdilerde işyerine taştım

Nişasta konusunda dediğim gibi kullanma zorunluluğunuz yok, benimki sadece öneri.Ayrıca bu konuda istediğiniz zaman seve seve yardımcı olurum.

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön