View Single Post
Eski 28-04-2012, 20:26   #5545
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Bu sabah sardunya saksılarını limonluktan çıkardım. Yine bir çoğu bozulmuş, iki saksı da tamamen gitmiş.

Bozulmuş olanları adam etmek gerekiyor diye kolları sıvadım.

Balkondaki sardunya saksılarım 508 numara. Yani çapları 45 cm. Yükseklikleri de 45 cm.
47 litre toprak alıyor ama ben bu kadar toprak koyarsam saksıyı kaldıramıyorum.
O yüzden saksının dipten 15-20 cm ni köpükle doduruyorum. Nasıl yaptığımı daha evvelki sayfalarda anlatmıştım. 25-30 cm yükseklikte toprak koyuyorum.

Her sene toprağı boşaltır, zararlılardan arındırır, saksıyı iyice yıkar ve taze toprak koyarım. Toprağını 1/3 yıkanmış dere kumu, 1/3 milli toprak ve 1/3 ü de yanık hayvan gübresi karışımı oluyor gernelde.
Bu şekilde hazırlanmış toprak bir yere yığılır ve lâzım oldukça kullanırız.

Ben bu toprak karışımını saksı bitkileri için kullanırken biraz da perlit ilave edip, her saksı başına 1 tatlı kaşığı da 3x15 gübre koyuyorum.

Sizin de saksılarınız dışarda-bahçede ise mutlaka toprağını gözden geçirin.
Dediğim gibi her sene bunu yaptığım halde, hemen hemen bütün sardunya saksılarında menasa rastlıyorum.
Yine fotoğrafını koyuyorum çünkü sizlerin de bu kontrolü yapmanızın doğru olacağını düşünüyorum.
Bu 12 adet kadılokması sadece bir adet saksıdan çıkan. Üstelik yazdığım gibi saksıda 20 cm lik bir de köpük dolgu maddesi var. Toprak 25 cm kadar. Bir de dolu dolu toprak olsaydı mutlaka menas sayısı daha da artardı.

Name:  P4280309 (600 x 450).jpg
Views: 3031
Size:  68.0 KB

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön