View Single Post
Eski 27-04-2012, 17:46   #1
hberbul
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
hberbul / bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir: Kırıkkale

Bahçenin büyüklüğü: 700mkare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Arka bahçe kuzeyde,ön bahçenin yarısı az güneş görürken diğer yarısı gayet güneşli.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :7b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb):Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? Aldığımızda düzensiz dikilmiş meyve ağaçları,güller ve hanımeli vardı.Hala da düzen veremedik.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? Mart ’11 den bu zamana kadar 10 aydır.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? Yardım almadık daha bizde tam anlamı ile ilgilenemedik.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz .Yok sadece birkaç fotografını ekleyebilirim.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Eşimle birlikte ilgileniyoruz.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Garaj üstüne yapılmış çardak var.Fotografını ekliyorum.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Kuru toprak görünmesin ön tarafı renk renk çiçeklerle dolsun.Ayrıca bahçe girişinden eve kadar sıra sıra saksılardan sarkan çiçekler yine çardaktan sarkan çiçek dolu saksılar olsun istiyorum.Arkada da meyve ağaçlarının arasında küçük bir sebzelik.her tür baharatı yetiştirmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)
Ağaçlar:
Elma,ayva,incir,dut,kayısı,defne,limoni selvi,erik,süs elması
Çalılar:
Hanımeli,sarmaşık gül,acem borusu,mor salkım,kaya sarmaşığı,Japon ayvası,üzüm
Çiçekler:
Menekşe,fare kulağı,lale,süsen,karanfil,sardunya,kaktüs,papatya ,glayol,frezya,küpe çiçeği,begonya,güller,lavanta,aleovera,Sedummonreg alense,arapsaçı,
sabun çiçeği, Sedum sieboldii,kurdela çiçeği,kardelen,saraypatı,yeni ektiğim zinnia ve hazeran,avize çiçeği,kasımpatı,çuha,tohumdan yetiştirmeye çalıştığım selluka,Japon feneri,süs narı,ezan çiçeği,çörek otu,gallerdia,ve sebzeler

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?Bu yıl sebzeleri ve bazı çiçekleri tohumdan yetiştiriyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?Musluk suyu ve şimdilerde mutfakta kullanılan deterjansız suları biriktirerek sulama yapıyorum.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?Evde kullanılmış suları biriktiriyorum.

Toprak özellikleri: bilgim yok

Kompost yapıyor musunuz?hayır ama düşünüyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?En önemlisi benden önce yapılan hataları düzeltmekte zorlanıyorum.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?Henüz hayır

Bahçeniz organik mi?Evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? Hayvan gübresi(at,güvercin,koyun)

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?Salyangoz var bolca.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?Vahşi

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?Bahçenin yeri dulda yani rüzgardan korunacak şekilde alçakta kalıyor.Ama semtimiz çok rüzgarlı olduğu için yine de etkileniyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?Şuan yaptığım hiçbir şeyden memnun olmuyorum.Çok sabırsızım.Kışın alıp diktiğim bitkilerin kuruduğunu görünce üzülüyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hberbul : 28-04-2012 saat 14:22 Neden: tekrar düzenledim
hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön