View Single Post
Eski 13-04-2012, 23:01   #223
Kedi Tırnağı
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı Mesajı Göster
Eklenti 164457

Mayıs başında ektiğim tohumlardan çıkan filizler. Büyük saksıya şaşırtamadığım için bu halde kaldılar. Önceki gün bu geniş saksıya torf içine aldım onları. Bu saatten sonra gelişirler mi sizce? Cılız bir haldeler zaten. Büyüseler de bu sene çiçeklerini göremem sanırım? Şebboyum da olsun istiyordum halbuki
Dile kolay 2 yıl geçti. 2010 Mayıs ayında tohumlarını ekmiş ama azıcık torfta çıkan filizleri bir türlü şaşırtamadığım için çok cılız şekilde kalmıştı zavallılar. Sonra bu üstteki mesajda olduğu gibi seramik tencerede torf üzerine oturtmuştum. Sayın acemifusun sağolsun önerilerde bulunmuş ama ben onları da yapma fırsatı bulamamıştım. Kışın balkonda kaldılar. Hatta epey zulüm gördüler benden. Çay poşetlerini o kaba yığıp durmuştum. Sürekli yağmura maruz kalınca bu poşet yığıntısı küflenmişti. Saksının dibi kapalı olduğu için toprak dahi küflenmişti. Geçen bahar, bu kadar eziyete direnip gelişen fideleri sonunda cam önündeki saksıya aldım. Yanlarında da muscarileri dikmiştim. Yazın öğleden sonra çok güneş aldığından ve ben düzenli sulayamadığımdan sürekli yaprak döktü kurudu. 2. yaz da çiçeklenmedi. Bu arada ben dayanamayıp şebboy tohumu alıp başka saksıya da dikmiştim. Onlar da geçen yaz yetişti ama açmadılar. Ve 3. yaza girerken zavallı şebboylarım güzelim çiçeklerini açtı. Geçen yıl ektiklerimle aynı dönemde hem de. Gerçekten müthiş bir süreç oldu benim için. Kışa çok dayanıklılar. Donlara bana mısın demediler.

Name:  PIC_0049.JPG
Views: 1380
Size:  58.6 KB

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön