View Single Post
Eski 11-04-2012, 11:49   #41
nicea
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
Gdo ve kimyasalların topraklarımızda bilinçsiz kullanımı hakkında eminim forumdaki herkes hemfikirdir.Ben iş gücü hakkında birşeyler söylemek istiyorum.Sayın ulu şef , üretici az insan gücüyle çok iş yapmak istiyor demişsizin.Ben kendim zeytin ve kiraz üreticisiyim.keşke öyle bir üretim tekniği olsa ki hiç işçiye ihtiyacım olmasa diyebilirim.Bulunduğum yerde günlük yevmiyeler 50 liralara ulaştı , tabi işinizi yaptıracak birini bulabilirseniz.Ben kendim 2 üniversite bitirdim , açıktan üçüncüsünü okumaktayım ama en basit bir işimi bile yaptıracak adam bulmakta zorlandığımdan kendim yapmak durumunda kalıyorum.Örnek vermem gerekirse bir gün ağaç dibi kazmaya ya da kiraz toplamaya götürdüğüm insan ertesi gün gelmekte nazlanıyor.iş zor geliyor desek , ben fıtık ameliyatı olduğum halde rahatlıkla yapıyorum.sonuçta kimseye taş taşıtmıyoruz.herkes rahat para kazanma derdinde.insanımız kibarlaşmış , bağ bahçe işlerine pek gitmek istemiyor.Bir işçi 24 gün bana çalışarak 1200 tl + yemek,sigara vs.. kazanabilecekken , 800 tl gibi bir ücret karşılığı fabrikada çalışmayı tercih ediyor.Ben işin parasal boyutunda değilim.Keşke iş gücü olsada bende rahat etsem , işlerim kalmasa , başka işlerle ilglenebilsem , tatile çıkabilsem vs..

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön