Konu: Nergis
View Single Post
Eski 03-04-2012, 23:13   #1289
Kıbrıs_Doga
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Kıbrıs_Doga,

Endemik bitkileri yerinden söküp yurt dışına çıkarma hakkını kendinizde nasıl buldunuz?

Siz bunu teklif etseniz bile bu forumda bunu kabul edecek üyeler bulacağınız zannetmem.
Sevgili kelebek çalısı, bunu bir hakaret olarak kabul ediyorum. Şuan kktc nin yürüttüğü endemikler projelerine dikkatinizi çekerim. Orkidelerimiz,medoş lalelerimiz koruma altına alındı, onun dışında adaya endemik kermez meşelerini koruyup çoğaltan 'gelecek için meşeler' projesine ne diyorsunuz? Bu çoğalttıkları meşelerin hepsi mi adada kalıyor? palamutlardan veya fidanlardan kimse alıp yurt dışına çıkar mıyor mu? Peki ya son zamanlardaki kızılçam altın tohum kalem projesi ? Endemikleri inanın korumada üstüme tanımam çünkü birçok koruyup çoğaltma projesinde bizzat bulundum. Ayrıca yok olmakta olan doğamızdan hiçbir bitkiyi yerinden söküp yurt dışına çıkarmadım. Evimdeki saksıların içinde biten siklamenler,bahçemdeki medoş laleleri.. Siklamenleri yoldan sokaktan geçen çocuklar koparıp yolabiliyor, bense bunların bir soğanını veya birkaç tohumunu yurt dışı dediğniz de ana vatana göndermişim, çok mu ?

Kıbrıs_Doga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön