View Single Post
Eski 03-04-2012, 21:42   #73
cebrail-
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtugrul33 Mesajı Göster
SEVGİLİ ARKADAŞLAR,
HOBİ BAHÇENİZ İÇİN VEYA BALKONLARDA SEBZE YETİŞTİRMEK İÇİN ORGANİK GÜBRENİZ KENDİN YAPALİRSİNİZ!!!!BU KONUDA DENEYİMLERİMİ SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.

EV BİTKİLERİ İÇİN SIVI GÜBRE YAPIMI:
Kullanılacak Malzemeler
1-500 gr MAP
2-650 gr Potasyum Nitrat
3-50 gr.Limon tuzu(Sitrik Asit)
4-800 ml Su
5-100 gr şeker.

Yapılışı:
BİR KAZAN İÇERİSİNE SU KONUR.ÜZERİNE LİMON TUZU,MAP VE POTASYUM NİTRAT VE ŞEKER KONARAK KARIŞTIRILMAYA BAŞLANIR.MALZEME HOMOJEN HALE GELİNCE KULLANILMAYA HAZIR DEMEKTİR.

Kullanımı:
10 litre suya bir bardak karışım ilave edilerek uygulama yapılır.

NOT:
Ben bir jeoloğum.Hazırladığım bu karışımları kendi hobi bahçemde denedim.Çok güzel sonuçlar aldım.

Şu sıralarda da Humik asit yapmaya(Leonarditten)çalışıyorum.Araç gereç olarak küçük bir yayık makinesinden yararlanıyorum.İçerisine ısıtma sistemi kurdum.Sonuca ulaşınca sizlerle paylaşmak isterim.
sn mtugrul33 bugübreyi yaparken 10 kilo veya 100 kilo baz alınarak gerek deyilmi örnegin 500 gram üre 2500 kgram map 2300 kgram potasyum nitrat 50gram sitrik asit su 4650kgram toplam 10kilo buşekil % dekaççıkarmamız gerek 10 kilo ve 100 kilo olarak yapım gerekiyor üre %46 azot içerir map 12 azot 61 fosfor içerir potasyum nitrat 13 azot 46 potasyum içeriyor azotu üreden maptan potasyum nitrattan alır 500gram üreden %2.3 azot çıkar 2500 kgram maptan %3azot çıkar 2300kram potasyum nitrattan %2.9 azot çıkar toblam %8.2 azot elde ediliyor mapta %61 fosfor ihtivade ettiğiiçin 2500 kram maptan%15.2 fosforeldeediliyor potasyum nitrat %46 potasyum içeriyor 2300kram potasta %10.5 potasyum içeriyor buyapımdan ölçekler deyilde tartıkullanılmalıdırsumiktarı fazla olmamalıdırbu maddeler fazla olmamalıdırkullanılacak suyun temiz ve biraz saf olması gerek sudan kalsiyum maknezyum oranı yüksek olduğundan sertbir su oluyor arıtılmış ve iyice kaynatılmışolması gereksuyun tekrar soğutularak sıvı gübre yapımına geçmek gerek

cebrail- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön