View Single Post
Eski 31-03-2012, 11:47   #8
bonsaisan
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
İzzet bey bey benim size ve diğer tüm bonsai dsotlarına bir tavsiyem olaçak.

Bu önerim Ağaçların fotoğraflanması adına.

Forum içerisinde tüm bonsai dostları ağaçlarını fotoğrafın belgesel ve anlatım mantığını kullanarak çekim yapıyor lakin çekimi yapılan ağaçların fiziksel detay ve bakış yönleri izleyene fikir vermiyor çoğukez.

Buradaki en büyük sorunların başında çekimi yapılan ağaçın arka planda kalan objeler ya da bitkiler ile iç içe girmesi.

Bu formu anlamayı engeliyor.

Bu bağlamda çekilen ağaçların arka fonları mümkün ise sade düz bir fon da (Duvar önü, Bir perde gibi..)

Ya da en etkili ve kontraslı ve detayları daha belirginleştiren siyah fonda çekilmesi ağaçın daha iyi algılanmasını sağlıyaçaktır.

Özelikle Walter pall gibi bir ustanın Nötür gri dediğimiz fon kullanmasında ki sebeb budur.

Nötür gri ton bakımında çekimi gereçekleşen ağaçların daha belirgin algılanmasını sağlar.

Bu sebbe ile eğer bu çalışmanızı tam ve eksiksiz bir biçimde tek fonda ve ağaç üzerind eki renklerin olmadığı bir fonda çekim yaparak ve bakış şeklinize göre fotoğraflarsanız.

Ağaçınızın detayları daların ve gövdelerin yapısını görme şansımız olaçaktır.

Mesala ben bu fotoğrafınza bakınca 5 adet gövde görüyorum.

sağda tabana yakın duran bir parça daha var.
Ama bu fotoğraf ile ayır edemiyorum.

Bu konuyu tüm bonsai dsotlarının öncelikli sunum şekli olarak belirlemesi şart gibi.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön