View Single Post
Eski 08-04-2007, 02:03   #7
bonsaisan
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Benim anlattığım dengesi olmayan bir bonsai de dengeyi sağlamak için bir dalı kullanarak bir dal aşılamakdı.
Sizin yazmış oldugunuz ve cizgisel olrak anlatmak istediğiniz şey sayın memet beyinde belirtmeye çalıştığı bir dalın kendi uzantısını kulanarak dalın üzerine tekrar dalı eklemek.
Lakin bir dalı kalınlaştırmak için üzerine bir dal aşılamak yerine
Sayın Ali beyinde daha önceden formda gösterdiği gövde kalınlaştırma yöntemini kullanmanız.
Bu yöntemle gövdeyi kalınlaştıra bildiğiniz gibi istediğiniz bir dalıda kalınlaştıra bilirsiniz.
Bu arada dal zaten belirli bir zamandan sonra siizn dalın uç sürgünlerine yapaçağınız budama uygulamaları sonuçunda zaman içinde zaten kalınlaşacakdır.
Bu yüzden uygulamanız bana garip geldi.Ayrıca bu gibi bir uygulama sonuçunda dalı kendine aşılaraken eğer dalın orta noktasından bu yugulamayı yaparasanız dalın sadece orta kısmı kalınlaşırken diğer uç ve dalın gövdeden çıkan noktası kalınlaşmıyaçakdır.
Ama size yinede iyi çalışmalar diliyorum.

Sayın cetecakal

benim anlatıgım uygulamada sağ tarafında düzenli bir sırada bulunan bir ağaçımız var fakat sol tarafında dal eksikliği olan ağaça sağ tarafdan bir dalı ağaçın gövdesinden geçirerek sol tarafa aktarıyoruz ve bu sayede sol kısımda yeni bir dal oluşturuyoruz.
Akla şu soru gelebilir.
Neden herhangi bir aynı ağaçdan keseceğimiz bir çubuğu gövdeye aşılamıyoruz.
İnanın denedim ama olmadı çünkü ağaçın gövdesine paralel yapılan bir aşı uygulamasında ağaç aşıyı kabul etmedi.Ama aşıyı gövdeye dik yaptıgınız zaman bunu kabul ediyor lakin aşı yapılan çubuk gövdeye dik olarak gelişme gösteriyor ve şekil vermekde sorun yaşıyorsunuz.
Genede bunu ileri düzey bir ustada danışmak lazım.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön