View Single Post
Eski 21-03-2012, 20:06   #72
cebrail-
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtugrul33 Mesajı Göster
SEVGİLİ ARKADAŞLAR,
HOBİ BAHÇENİZ İÇİN VEYA BALKONLARDA SEBZE YETİŞTİRMEK İÇİN ORGANİK GÜBRENİZ KENDİN YAPALİRSİNİZ!!!!BU KONUDA DENEYİMLERİMİ SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.

EV BİTKİLERİ İÇİN SIVI GÜBRE YAPIMI:
Kullanılacak Malzemeler
1-500 gr MAP
2-650 gr Potasyum Nitrat
3-50 gr.Limon tuzu(Sitrik Asit)
4-800 ml Su
5-100 gr şeker.

Yapılışı:
BİR KAZAN İÇERİSİNE SU KONUR.ÜZERİNE LİMON TUZU,MAP VE POTASYUM NİTRAT VE ŞEKER KONARAK KARIŞTIRILMAYA BAŞLANIR.MALZEME HOMOJEN HALE GELİNCE KULLANILMAYA HAZIR DEMEKTİR.

Kullanımı:
10 litre suya bir bardak karışım ilave edilerek uygulama yapılır.

NOT:
Ben bir jeoloğum.Hazırladığım bu karışımları kendi hobi bahçemde denedim.Çok güzel sonuçlar aldım.

Şu sıralarda da Humik asit yapmaya(Leonarditten)çalışıyorum.Araç gereç olarak küçük bir yayık makinesinden yararlanıyorum.İçerisine ısıtma sistemi kurdum.Sonuca ulaşınca sizlerle paylaşmak isterim.
sn mtugrul33 yukarıdazdıgınız sıvı gübre tarifi 500gram map 650 potasyum nitrat 50gram sitrik asit 800gram su 100 gram şeker demişsiniz yalnız bu tarifin içerisinin azot fosfor potasyum tahmini nekadar çıkar buşekil tarif zordur toz gübre olsun sıvı gübre olsun 10 kilo ve 100 kilo olarak bazalınmalı deyilmi mesala 30 kilo map 70 kilo su toblam 100 kilo mappın kendi içerisin de %61 fosfor bulunur yani 30 kilo mapın içerisinde %18.3fosfor sıvı çözelti olmuştur

cebrail- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön