View Single Post
Eski 09-03-2012, 17:45   #32
praecox
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Sayın Şenol Dalkıran,

Darlingtonia EB'lerin içinde bakımı en zor olanlardan biridir.

Kökleri yazın sıcağında mantardan çürüyor ve ölüyorlar. Yatiştirkleri yerin koşullarını sağlamak bu bitkide şart.
Kışın kar kış kıyamet dışarıda bırakmanız önerilir. Zira kışın evde sıcakta yine aynı sorunu yaşıyacaklar. Kökleri bu mantari hastalıktan körumak ve/veya kurtarmak için dithane tavsiye edilir. Bu elbetteki bitkinin gelişiminde bastırıcı bir rol oynar sıklıkla yapılması uygun olmaz.

Kökleri soğuk tutmak için (özelikle yaz sıcaklarında) bu EB'de elzem. Bu konu için çok şey denendi çok büyük paralar harcandı. Zaman zaman da yerini çok beğendi denip de hiç bir şeyler yapılmadan da bakılabilindi bu bitkiye.

Zaman ve para kayıpları bu bitkide sorun. Ancak başarabilmek de bir o kadar mutluluk vericidir.

Benim en son denemem havalar ısınınca alttaki suyu peltier elementden geçirmek sureti ile soğutup devirdaimle tekrardan saksı harcına vermekti.

Buz parçaları koyduğum da oldu dondurulmuş su şişeleri koyarak da.
Ancak bu güne dek bir seneden uzun bakabildiğim darling deneyimim hiç olmadı. en ufak bir ihmalde bitki kaybı garanti.

Çok negatif şeyler yazıp şevkinizi kırmak istemezdim ancak sükut-u hayale uğramamanız için sizi bekliyen sorunları önceden bilmeizi istedim.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön