View Single Post
Eski 21-02-2012, 09:04   #91
UfukMeşe
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2007
...

Merhaba doğaseverler!

Alıç başlığı, gerçekten bu bitkinin şanına ve önemine yaraşır paylaşımlar ve birikim sağlamış. Ben bir Mersinli olarak, hem Toros yaylalarında hem de Çukurovada rahatlıkla yetişen bu bitkinin gereken ilgiyi görmediğini itiraf etmek zorundayım. Çocukluğumuzdaki kadar yaygın rastlanma özelliğini maalesef kaybetmiş bir meyve çeşidi olarak, meyve bahçelerindeki yerini kazanması gerektiğini düşünüyorum.
Buradaki ormanlarda ve yaylalarda siyah ve kırmızı çeşidi pek bulunmayıp, sarı renkli olanı yetişip tüketilmektedir. Ayrıca, burada satılırken ipe dizme gibi bir yöntem kullanılmamakta, bizim yöresel meyvemiz olan murt-hambeles ve dut meyveleri gibi şeffaf poşet veya sepetlerde taneli olarak satılmaktadır. İpe dizerek satılma geleneğiyle tanışmam, Ankara'daki öğrencilik yıllarımda olmuştur. Hem turuncu-kırmızı renkli oluşuna hem de kolye gibi dizilişine çok şaşırdığımı hatırlıyorum....
Son olarak, kısa bir süre önce, bonzai serimde eksik olan alıcı eklemek üzere Mersin'deki tüm fidancıları haftalardır karış karış gezerken, nihayet yalnızca 1 adet aşısız,4-5 yaşlarında sağlıklı bir fidan buldum. Bu hafta saksıya alacağım. Umarım başarılı olurum....Sevgilerimle...

UfukMeşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön