View Single Post
Eski 12-02-2012, 13:09   #229
ayhan219
Ağaç Dostu

ayhan219's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2011
serdar bey merhaba
kuyu ile ilgili sorularınızı cevaplayım

öncelikle matkap çapı 12,1" yaklaşık 31cm
plastik boru 175 lik diyorlar yaklaşık 22cm

siz biliyorsunuzdur ama bilmeyenler için tekrarlayım

matkap 6 metrelik çekme çelik boruların ucuna takılıyor ve döne döne 6 metre delikaçılınca üstten boru sıkıştırılıp askıya alınıyor en üstteki boru sökülüp araya 6 metre yeni boru eklenip delme işi tekrar başlıyor böyle devam ediyor

delme olayı bitince çelik boruların hepsi teker teker sökülüp sistem plastik boruları indirme düzeneğine geçiyor plastik borular 4 metre uzunluğunda en alta ucu yarı kapatılmış sivri hale getirilmiş boru sarkıtılıp ucuna vidalı diğer boru çevirerek ekleniyor diğeri derken 4 le çarparak kaç metre boru indirdiğini hesaplıyorsun bir boru delikli diğeri normal boru olarak indiriyorsun

pompa normal borunun olduğu derinlikte olmalı diyorlar pompa indirilirken bunu hesaplayacağız.

eğer kamyon terazili durmamış olsa plastik boruyu hafif oynatarak indirseniz yol alır iner aşağıya mesele kamyonun terazili durması değil sanırım ayrıca bir gün bile ben olmadan çalışmadılar hep işin başındaydım
çakıllama işindede bulundum
kompresörü büyük bir jeneratör düşünün bir kamyonun üzeri tamamen pompa ve diğer aksama ayrılmış suyu çıkardıktan sonra plastik boru nun meydana gelen titreşimden dolayı etrafında çakıl dibe inmişti ve çakıl görünmüyordu tekrar çakıllama yaptık diyebilirim ki ilk çakıllama miktarı kadar ilave ettik
tekrar su çıkardık bu sefer çakıl fazla azalmadı çok az ilave daha yaptık su beyaz renkte çıktı epey boşa akıttık epey çalıştırdık çakıl dibe inme işi durdu su berraklaştı sonra teçhizatı kapattık.
başlangıçta plastik borular takılınca plastikleri çıkarıp sistemi tekrar çalıştırıp söktük plastik sistemi kurup plastikleri indirdik 50-60 metrelerde tekrar taktı çıkardık plastikleri tekrar sistemi kurup 95 metreye kadar matkapla tekrar açtık söküp yine plastikleri ekleye ekleye indidik 70 metre civarında yavaşladı usta yukardan ağırlıkla indirmeye başladı son 3-4 boruyu ustanın birisi yukarıdan borunun üzerine çıkarak ağırlık yaparak yavaş yavaş indirdi 92 metrede bıraktık 4 metre daha açılmış kuyu vardı ama plastik inmedi
ben bu kadarına razı oldum
çakıllama da fena olmadı pompa güçlü plduğu için kuyu temizliği iyi oldu plastik boru da basınçla sallandığı için etrafındaki çakıllar sıkıştı aşağıya çakıl inmesi iyi oldu

zaten başkası da elimden gelmiyor ki...

ayrıca bizden önce 2 km uzakta başka bir komşumuzun bahçesine aynı teçhizatla sondaj yaptılar arazi killi topraktı toplam bir haftada bütün işi bitirdiler ve plastik boru 106 metreye tek seferde indi

fakat onun su miktarı bizimkinin 10 da 1 i kadar

o bahçeden çıkıp doğru bizim çiftliğe kurdular sistemi
bizim zeminin sert olduğunu ben gözlemledim onların görüşü de aynı idi 2 gün sadece 1 boru yani 6 şar metre inebildik...

Düzenleyen ayhan219 : 12-02-2012 saat 13:51
ayhan219 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön