View Single Post
Eski 07-02-2012, 23:02   #228
s.serdar
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
ayhan bey

Sayfanızı ve özellikle sondaj işlemlerinizi ilgi ile inceledim. Epeyce sayıda sondaj işlemine başından sonuna kadar nezaret etmiş, dolayısıyla bir sondaj makinasını çalıştırabilecek kadar bilgi sahibi olduğumu umarak, aşağıda alıntıladığım durumlar için kanımca bazı şeylerin yanlış yapıldığı düşüncesi ile fikirlerimi açıklamak istedim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhan219 Mesajı Göster
plastik boruları indiriyoruz 28 metrede takıldı inmiyor
Delgi çapı (makkabın çapı) döşenecek PVC techiz borusunu çapının en az % 75'i kadar büyük tutulur. Normal şartlarda PVC techiz borununun takılıp kalması gibi bir durum bana hiç tutarlı gelmedi.

Ya delgi çapı dar tutuldu, ya techiz borusu kalın kullanıldı.

Alıntı:
çektik sistemi kurup 95 metreyi tekrar elden geçirip demir borular çektik tekrar plastik boruları indirdik 55 metrede takıldı tekrar çıkarmayı denedik borular gelmiyor akşam oldu telaş ve stresle yüklendi ustalar ve plastik boru kırıldı toprağın içinde kaldı kırık kafayı yiyeceğiz
Aşağı indirilen 55 metre PVC techiz borusunu nasıl yukarı çekebildiniz bu hususu pek çözemedim. Zira PVC boruyu indirmek kolay, geri çekebilmek çok büyük ustalık gerekir.

Alıntı:
ertesi günü demir boruları çekip plastik boruları tekrar inmeye başladık

ustalar diyor ki su çok olduğu için kuyuya hemen doluyor dolarken alüvyonları da indiriyor ve plastik boru alüvyonlara takılıyor ve suyun kaldırma kuvveti de etkiliyor plastik borular inmiyor diyorlar
Kanımca sondaj kamyonu teraziye iyi alınmamış dolayısı ile kuyu eğri açılmış olabilir diye düşünüyorum.

Suyun kaldırma kuvveti boruların inmesini etkiliyor düşüncesi çok saçma ve çocukça bir varsayım. Hiç bir sondajöre yakışmayacak bir söz. Su ile gelen alüvyonun kuyu çeperine tutunup, boru inişini engellemesi çok zayıf bir olasılık.

Alıntı:
ustanın birisi plastik boruları ekledikçe üzerine çıkıp ağırlık yaprak boruları çevire çevire öğleye kadar 92 metre indirebildik ve buna şükür dedik
Olmaması gereken bir durum. Zira böyle indirilen bir techiz borusunun sağlıklı bir çakıllaması asla mümkün olamaz. Kuyuya ömrünü veren çakıllama iyi olmayınca da, ileride çok ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Çözüm nedir derseniz, cevabı zor bir soru derim.

Ancak tek tavsiyem kuyuyu asla uzun süreli atıl tutmayın. İhtiyaç olmasa bile düzenli su çekin ve gerekirse araziye akıtın. Her yıl düzenli olarak yıkanması da belki çözüm olabilir. Ancak yıkamanın maliyeti de oldukça yüksektir.

Merak ettiğim bir nokta da, kuyuya ne kadar çakıl dolduruldu ve pompanın kaç metreye indildiği?

Varsa ve paylaşma imkanınız olur ise kuyu projesini, ve raporlarını görebilirsem belki katkım daha fazla olabilir.

Umarım ki, ileride herhangi bir olumsuzluk yaşamaz, kuyunuzun ömrü uzun ve bereketli olur.

Saygılarımla.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön