View Single Post
Eski 24-01-2012, 12:35   #18
bonsaisan
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
jeomeo merhaba.

Bitki hastalıkların uzman biri olmadığım gibi sana herhangib bir ilaç ve etken madde belirtemiyeçeğim.

Ben kendi bitkilerim dost bir ziraatçı arakdaşın önerileri ve tavsiyeleri sayesinde yardım alıyorum.

Hastalık ve zaralılarla mücade konusuna gelince tecrübemden ve uzman dostların bilgileri aktara bilirim.

Çevresel faktörlerin etkisi zararlı oluşumunu teşvik eder.
Bu yüzden önce hastalığın oluşmasını sağlıyan ortamın önlenmesi gerekir.

BUnlar :

Eski yıllık kuru yaprak dal ve her türlü organik ve in organik maddelerin temizlenmesi.
Çünkü bunların üzerinde yumurtalar uykuda olur.

Çevresel koşular:
Özelikle unlu bitler sıcak nemli ortamları sever.

Isı ile nem aynı anda yarar kadar zarar sağlıyan bir tepkimeyi tetikler.

BU yüzden Ağaçların aydınlık-Havadar-yerine göre serin yerine göre ılık olmalıdır.

Eğer bu zararlılar ile mücadele etmek istiyor isen şimdi uykuda ya da ortama bağlı aktif olan yumurta ve canlıları genel bir ilaçlama ile durdurmalı sonra bu ilaçlamanı periyodik yapmalısın.

Isı ve nemi kontrol etmelisin.
sukulentlerde bu zaralıları görmemek istiyor isen onları aşırı nemli bir yerde tutma direk güneş ışığı görsünler.Kuru havalarda bu böçekler etkilerini yitirirler.
BUnlar ısıyı ve nemi çok sever.
Yumurtalarını öldürmelisin.
Yumurtaları kabuk altların yaprak allarında ve minimum çatlartda uykuda dururlar.

BU türe etkili ilaçı öğrenmeli ve gerekli dozda kullanarak bitkilerini sağlığına kavuşturmalısın.

Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön