View Single Post
Eski 22-12-2011, 17:14   #4
bonsaisan
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Merhaba Mehmet
Alıntı:
“Sanırım tarzın adını han kengai olarak düzeltsek, ya da kengai tarzı yapacaksanız yukarıdaki dalı budasak iyi olur.”
Stili konusunda bir yanlışlık olduğunu sanmıyorum.

Kengai (Cascade) şelale ya da çağlayan stili olarak yer alır.
Han- Kengai (Semi-cascade) :Yarı seviye ya da kademeli seviye şelale ya da çağlayan stili.

Her iki stilin belirgin özeliği kıvrımlı yapıları ve yer çekimine doğru bir çağlayan gibi akan görsel yapılarıdır.
Farklılıkları ise ...........

Kengai stilinde: zirveden aşağa doğru sarkan gövdenin aksine bir ikincil zirve daha vardır.Bu zirve şart olmasa da farklı stilerde(moyogi-shakan) gibi.. değerlendirile bilir.
Görsel denge olarak kullanılan bu zirve ağaçın dengeli bir kompozisyona sahip olmasını sağlar.Gövde köklerin içinde bulunduğu saksıdan çok daha aşağılara sarkar.

Han-kengai de ise kademeli kıvrımlı yapı yine belirgin iken adından anlaşıldığı gibi kademeli ve tabana temas etmeyen bir görsele sahiptir. Köklerin içinde bulunduğu saksı ile aynı seviyede kalır.
Saksı seviyesin den daha aşağı inmez.

Saksı dikim ve saksılama konusuna gelince
Yazımda belirtiğim gibi bu dalı kesildiği gün görmekte olduğunuz saksıya dikmiştim.
Köksüz olan bu dal görsel de yer alan saksıda köklendi.
Ve yine aynı saksıda köklenmeyi takip eden süreçde ilk tellemesi yapılarak sarkık tarza çevrildi.

Ve bu gün fotoğraflarını paylaştığım gün de ise tekrar tellenerek ve yine aynı saksısın da gelişmesine devam ettirmekteyim.
Gelişimine ve verdiğim forma göre yeni tasarlıyaçağım saksısına ise ileri ki yıllarda almayı dünüyorum. Saksı ve gelişim konusunda ki öneri ve görüşlerin için teşekkürederim.

Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön