View Single Post
Eski 16-12-2011, 23:48   #1
Fatih
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Topraksız Ortamda Afrika Menekşesi Yetiştirmek

Bu menekşemi çok sevdiğim bir ablama hediye etmek için yavru ayırırken kesmiştim. O zamanlar yeni yeni başlamıştım diatomitte yetiştirmeye.

20 Mart'ta dikmiştim yavruyu. İlk haftalarda sadece su ile destekledim. Köklenme başarıyla gerçekleştiğinde su ve sıvı besin kullanımına geçtim. Hoyalarda 1/4 oranında kullandığım dönemde aynı oranda menekşemede verdim. Aynı dönemde ayırdığım topraktaki menekşeye göre gayet hızlı bir gelişme gösterdi.

İlk tomurcuklarını 6 Mayıs'ta gösterdi. Yoğun bir çiçeklenme dönemeinden sonra arada tek tek açtı ama açmış sayılmazdı o ilk öbeğe ait tomurcuklardı Tam dinleme sürecine girdiğinden beri sadece yeşil bitkiler için olan sıvı besin kullandım. Hala o besine devam ediyorum. Çiçek açmakta olan katmerli beyaz ve düz mor menekşemede hala veriyorum o besini. Ben yaprak istiyorum onlar bana çiçek veriyorlar. Bütün istekleri sağlamışım sanıyorum

Dinlenme dönemi 8 Aralık'ta ikinci dönem çiçek tomurcuklarını görmemle sona erdi. Tomurcuklar birkaç gün içinde açacaklar. Şimdi size onları sunuyorum. İyi seyirler

Eklenti 259791

Eklenti 259792

Eklenti 259788

Eklenti 259789

Eklenti 259790

Eklenen Resimler

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön