View Single Post
Eski 25-03-2007, 16:12   #35
muratatay81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzan Mesajı Göster
OTOMATİK SULAMA SİSTEMLERİ
Merhaba.
Sapanca daki evimin bahçesine otomatik sulama sistemi kurdum.
Çimleri, bitkileri, saksıları, hatta ağaçları bu sistemle suluyorum. Sulanan yere göre sprink, sprey, rotor ve damlalık var.
Bunu daha önce yapmalıymışım.
Ben İstanbul dayken sulama düzenli olarak yapılıyor. Artık bahçıvan peşinde de koşmuyorum.
700 metrekare bahçenin yaklaşık 600 metrekarelik bölümünü suluyorum, bunun için dört istasyonlu bir zamanlayıcı, 3 adet solenoid vana (dördüncü sonradan eklenebilir) kullanıyorum.
Zamanlayıcı elektrik enerjisi ile çalışıyor, pilli olanlar da var ancak onlar daha pahalı.
Bu sistemin kurulumunu yapan iki ayrı şirket ile görüştüm, 2.500 ve 2.700 YTL fiyat verildi.
Tüm sistemi kendim kurdum ve işçilikler de dahil olmak üzere 600 YTL ye mal oldu.

Ben başta deneyimim olmadığı için çok zorluk çektim. Bu nedenle ilgilenenlere kolaylık sağlaması için bazı noktaları belirtmek istiyorum.

1- Eğer balkon ya da küçük bir bahçe için bu sistemi kuracaksanız doğrudan musluğa takılan bir zamanlayıcı işinizi görür. Gardena veya Hozelock un bu tür cihazları var. Fiyatları 90 - 150 YTL arasında.

2- Daha büyük bir bahçeniz varsa o zaman zamanlayıcı ve solenoid vanalar kullanmalısınız. Bunlar için de Rain Bird ve Hunter çok kullanılan markalar.
www.rainbird.com , www.hunterindustries.com
adreslerinde ürünleri inceleyebilirsiniz.
Ayrıca toprakaltına da tesisat döşemelisiniz.

3- Zamanlayıcılar çok çeşitli ve fiyatları da buna göre çok değişiyor. İhtiyacınızı iyi belirleyin. Eğer şebeke suyunuzda bir sorun yoksa 1.000 metrekareye kadar olan bir bahçe için 4 veya 6 istasyonlu yani 4 veya 6 ayrı kez sulama yapabilen bir programlayıcı yeterli. 12, 14 istasyonlulara gerek yok.
Benim kullandığım zamanlayıcı 4 istasyonlu ve 75 YTL, vanalar ise 25 YTL.
Piyasada 200 YTL ye de zamanlayıcı var ama fazla masrafa gerek yok.

4- Vanalar da, don tehlikesi nedeni ile toprak altında olmalı, vanaları mutlaka plastikten mamul bir vana kutusunun içinde monte ediniz. Bu kutunun fiyatı büyüklüğüne göre 15 - 20 YTL arasında.
Vanalar için manifold kullanınız.

5- Yağmurlu havalarda sistemin gereksiz yere sulama yapmaması için yağmur sensörü kullanabilirsiniz.

6- Büyük bahçe marketlerinde malzemeleri bulabilirsiniz, ancak İstanbul ve Adapazarı da tüm bu sistemleri daha uygun fiyatlara satan, daha küçük dükkanlar var.

Saygılarımla,

F.Y.
otomatik bahçe sulama sistemleriyle ugraşmaktayım.bu sulamayı nasıl yaptırdıgınızı merak etmekteyım

muratatay81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön