View Single Post
Eski 22-11-2011, 00:18   #16
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ENFARKLISI Mesajı Göster
Malesef bilmemek başımıza iş açtı demek öyleyse...2 Kamyon gübreyi getirdim biri bahçe dışında ama, diğeri tam ortasında. Bu ortada olanın da etrafında ise fidan çukurları var. Fayda sağlasın diye uğraştım getirdim şimdide başıma dert oldu desenize.

Eklenti 256485

Olduğu yerde bekleyerek yanmasını beklemek sanırım doğru değil, sizin belirttiğiniz gibi araştırınca faydasından çok zararının olduğunu okudum. Bunu yakmak için büyük kuyularda poşet içinde bol suyla falan yapmak gerekiyormuş ki malesef benim bu kadar vaktim ve enerjim yok.

Eklenti 256484

- Hiç dokunmadan öylece atom bombası gibi olduğu yerde bekletsem mi ?
- Kepçe kamyon masrafına girip kullanmamak üzere attırsam mı ?
- Bahçemin tam ortasında 3 metre derinlikte 2 metre kare genişlikte kutu gibi bir kuyu açtırdım içi boş, acaba buraya mı doldurtsam üzerini kapatsam mı ?
- Fidanları diktikten sonra etrafa gelişi güzel serptirsem mi ?

Çok kararsız kaldım şimdi, iki kürek alınca içinden çıktığını gördüğüm duman geliyor aklıma ve dumanlı dumanlı düşünüyorum şimdi
Sn. ENFARKLISI,

iyi yanmamış ahır gübresi konusunda arkadaşlar haklı.

gelin farklı bir yöntem deneyelim_ ki bende böyle yapacağım_ 400 lt. suya ( taral yani ilaçlama tankı olabilir) 50 kg. şeker gübresini eritelim.

Bu üre de olur. Üre gübre içinde çimlenmeyi önler. Çimlenmek isteyen tohumu yakar.

Sizde iki kamyon ahır gübresi var ve yeter.

Bir küçük kepçe ile _ eğer gübre çok yaş değilse ve elde kürek ile karışacak gibiyse de olur_ hem karıştırıp üzerine sıvı gübreyi spreyleyin.

Üzerine naylon ile örtün. Yanlarında bir az açıklık kalsın. Gübre hızla yanacak ve hızlı bir kompostlaşmaya gidecektir.

Sıcaklığı ölçün, 60 C nin üzerine çıkmasın. Çıkarsa kürekle karıştırın tekrar örtün.

3-4 ay sonra oldukça zengin şahane bir kompostunuz olur.

Tarlanıza yayın ve hemen sürün. Toprağın altına alın.

Dikim çukurundan çıkan toprağa 2 kürek bundan bir kürek klino (zeolit) karıştırıp _ çeviz fazla gübre istemez_ kullanabilirsiniz. Başka gübre kullanmanız gerek kalmaz.

Kolay gelsin

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön