View Single Post
Eski 21-11-2011, 20:42   #403
yüksek bahçe
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Merhaba sayın yüksek bahçe hoşgeldiniz.

Bitkinizin adı; Viburnum tinus (Yaprak dökmeyen Kartopu)

Bitkinizi bu bahardamı diktiniz?

Kartopu bitkinizi çit olarak yapılanmasını istiyorsanız, aşamalı olarak düzenli budamanız gereklidir.

Bitkinizin boyu 30-50 cm diyorsunuz, gelişimi aynı formda olması için iki şekilde uygulama yapabilirsiniz.

1- Sağ ve sol tarafında bulunan dağınık vaziyette bulunan yan dalları düzgünce budayıp sıkıştıralım, bu şekildeki budama boylanmasını sağlayacaktır.Yüksek olanların tepe sürgünleri budanır, kısa olanların boyları budanmaz aynı boya ulaşana kadar.

2-Yukarıdaki işlemlerin tersi yapılır. Sağ ve sol taraflarından daraltılır, uzun boyda olanlar kısaltılır, çit formuna bu boydan başlanır.

Bu uygulamayı bahar ayında yapmanızı tavsiye ederim. Budama sonrası yeni sürgünler gece donlarından etkilenir.

Gelişim süresinde (Nisan-Eylül) 15-20 gün aralığında kompoze gübre kullanın, gelişimi hızlı olur.

Sulama periyotlarına dikkat edin.

Gelişim sürecinde büyümesine 20-30 cm müsade edilir yanlardan ve boydan budanır, bitkilerinizin gelişimine göre aynı işlemler istediğiniz form ve boya gelinceye kadar tekrarlanır. Başarılar, kolay gelsin...
merhaba nuri bey

Ben ziraatçiden kompoze gübre istediğimde bana şeker gübresi diye bir gübre verdi aradığımız bu gübremiydi? Bu gübreden kullandım ben bu tarihte bir sakıncası olur mu gübre kullanmamın belli aralıklarla gübrelemeye devam etmek istiyorum eger onaylarsanız
Birde bana baharı beklememi söylemiştiniz bende şimdi budama için hazırlanmam gerekiyormu

yüksek bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön