View Single Post
Eski 15-11-2011, 16:56   #15
kgursan
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Agapanthus ; Nam-ı diğer : Aşk zambağı veya Nil zambağı.

Bu durumda Afrika da NİL nehri cıvarlarında doğal olması gerek.

Yukarıda verilen bazı bilgilere katılmıyorum!! Örneğin 7 o C altında donar??? Güler hanımın dediği gibi benim agapanthus tarlam da da yaz kış yerinde (yalova da kışın eksi derecelere çok düşüyor) Ama aşırı soğuktan zarar gördüğü bir gerçek. Bazı çeşit ve/veya renkleri soğukta yaprakları zararlanıyor ve baharda köklerin üst kısımdaki büyüme noktalarından tekrar yaprak ve çiçek veriyor. Kışın kök kısımlarına gübre konması köklerin donmasını engelliyor ve baharda beslenmesine destek oluyor faydalı bir işlem.

Dar saksı, sık dikim vs. anlayamadım. kışın kuru kalması gereken bitki ise sanırım agapanthus değil, hypeastrum veya amarylles olmalıdır.
Hypeastrum 1 ay kadar kuru kalmaz ise devamlı yaprak verir çiçek oluşturmaz. bu nedenle bir dönem (muhtemelen kışın) susuz bırakırlar ve vegetatif (yaprak) büyüme noktası generatif (çiçek) büyüme noktasına dönüşmesi için.

Ama agapanthus da böyle olmuş olsaydı benim ve güler hanımın açık tarladaki agapanthusları hiç çiçek açmaz dı !!!

sera içinde (kapalı mekanda) bitki daha gürbüz gelişiyor, yaprakları dondan korununca daha iyi oluyor.

Ekte birkaç resim size fikir verir. Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

kgursan Çevrimdışı   Başa Dön