View Single Post
Eski 13-11-2011, 18:28   #44
Delimus
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Benim amcaoğlum maydanozcu, sıcak yaz ayları hariç devamlı yapıyor , ankara istanbul ve doğu illere gönderiyor.En son görüştüğümde dekara 250 tl. kazancı oluyormuş sezonluk, açıkta,tarla sizinse 350-400tl kalır en fazla. Burada Mersin hali hareketlidir.Serada maydanoz dereotundan kazanç sağlaman epey güç. Sera sezonda 2 ürün ekecekler ara ürün olarak 1-2 ay sera boş kaldığı ara tere,roka filan ekerler oda işte birşey bırakmaz ama boş kalmasından iyidir, Semiz otunu marketler istiyor migros,metro filan bunlarda öyle çok alım yapmaz.MAruldada kazanç fena değil fakat pazara yakınlık önemli.
Bu sezon Ben çilek yapmaktayım,Kısmetse bu hafta ekim işlerini tamamlıyorum.

Yeşillik için işçide çok önemli her işçi toplama yapamaz yapsa bile anca vereceğiniz yövmeyi çıkarmaz . Şuan çuvalda 100 demet maydanoz 10tl olsa, 4 çuval 400 demet yaptığında anca yövmüyesi çıkmış olur bu yüzden işi bilen hızlı çalışan işçi lazım.

Ispanakcılar mesala dekara 400tl en az masrafı olur 0.70tl ortalama fiyattan verse , acemi olsa 100kg bile zor toplayıp yıkar o çamurda 100kg satsanız elinize 70tl geçer bunun 35-40tl si işçiye geriside maliyetine gider sana birşey kalmaz

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön