View Single Post
Eski 09-11-2011, 22:18   #104
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erikagaci Mesajı Göster
Merhaba,
Canakkale-Biga'da oldukca cok sayida Japon Erigi agaci yetistiriyorum. En büyük sorun yaz aylarindaki ic kurdu. Mühendis dahil herkes ayni seyi söylüyor: 20 Mayistan sonra 10 günde bir ic kurdu ilaci at! (Calypso veya Drosban4 kullaniyorum).
Benim sormak istedigim su: Acaba bu ic kurdunun önüne daha az ilaclamayla gecmek münkün degilmi? sadece ic kurduna 7-8 kez ilaclama yapmak hem külfetli hem de sagliksiz. bir de özellikle Black Diamond cesidinde Monilya cürüklügü oluyor, Monilya ya da ilac attik ama yine oldu.
Sayın Erikağacı,

bu kadar kimyasal ilaç kullanmak _hemde meyve olgunluk dönemidir_gerçekten dediğiniz gibi sağlıksız.

Erik iç kurdu bir kelebek zararlısı. Buna delfin Wg. etkili. Tüm kelebek zararlılarına etkili, doğal bir ilaç...5 ya ya 6 kez bunu kullanabilirsiniz.

Kültürel önlem olarak dökülen hastalıklı meyvelerin uzaklaştırılıp gömülmesi gerekir. Ama bunu yapmak zor.

Kelebek zararlısı yumurtasını ağaçların dallarında ve yere bırakılan budama dallarında, kabuk atlarında yaşar, kış dönemi. Kış dönemi ilaçlama zaralının etkisini azaltır.

Ben sizin yerinize olsam _ ki birkaç erik ağacında bunu yapıyorum ve erik iç kurduna rastlamadım, zaten biz de az oluyor_ gülleci bulamacı kullanırdım.

Yani 3 kg. kükürt ile 1.5 kg. sönmemiş kireci _ ki siz bu oranları katlaya bilirsiniz_ kaynatıp 100 lt. suya 2 lt _ kaynatır, kullanırdım.

Yılda 5 ya da 6 defa. İkisini kış aylarında. İlacı budamadan sonra _ budama yapıyorsanız_ ağaçların her yerine ve toprağa dahi bolca atardım.

Gülleci bulamacı sinek ve kelebek zararlısına etkili, elde edişi oldukça ucuzdur.

Monilya çürüklüğü sanırım bir mantar hastalığı ve gülleci bulamacı buna da etkili.

Mantar hastalıklarına etidot 67 de kullanabilirsiniz. Bor da vermiş olursunuz.

Ya da gülleci bulamacı ve etidot67 yi karıştırıp kullanabilirsiniz.

...

Sn.leon_adam,

erikte bas lekesini de bir mantar hastalığı biliyorum yazdıklarım sizin içinde geçerli. Bence denemelisiniz.

Kolay gelsin.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön