View Single Post
Eski 03-11-2011, 11:06   #737
Mine Pakkaner
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi narhanımcık Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım,

Gardenyamın yapraklarında bir süre önce etrafı sarı haleli kahverengi lekeler oluşmuştu, forumdaki bilgilere uyup oksijenli su püskürtmüş ve aspirinli suyla sulamıştım. Onlar azaldı şimdi ama bu seferde alttaki yapraklar resimdeki gibi sararıp dökülüyor ve birkaçının da uçları kahverengileşip çürümüş. Önceden de alttaki yapraklarda tek tük sararma oluyordu ancak bugünlerde çok fazla olmuş, yakın zamanda saksısından çıkarıp alttaki toprağını havalandırmıştım, üstede yeni toprak eklemiştim. Yaz boyunca ara ara sıvı gübre verdim, son zamanda pek vermiyorum. Havalar kapatınca aldığı güneş büyük oranda azaldı, sararmalar ondan olabilir mi? Üstten yaprak vermeye devam ediyor bu arada. Ama tomurcuk gelişimi çok yavaş, üstündekiler uzun süredir minicik duruyor. Yazınki kadar çok sulamamaya da dikkat ediyorum ama bu sefer üstteki toprağı kuruyor, bitki susuz kalıyor gibi geliyor bana. Kalorifere yakın duruyor ama saksı altındaki çakıl taşlarını hep ıslak tutuyorum.

Siz ne dersiniz, mevsim değişikliğinden midir, hastalık mı? Şimdiden teşekkürler.
Hastalık değil ama fizyolojik bir sorun var. Öncelikle kalorifer peteğinden uzaklaştırın. Üst toprağı çok kuruyorsa nemli tutacak gibi sulayın. Gardenyaya çiçek açtığı sürece besin vermek şart. Çiçekli bitkiler için olandan tercih edin. Bazen saksı değiştirmelerde sorun yaşarlar ama sizin yaprak ve goncalar sürüyorsa bununla ilgili problem yok demektir. Kışın ışık, nem ve ısı koşullarına bağlı olarak gelişim yavaşlaması normaldir. Alt yapraklar yaşlanınca sararır ve dökülür dert etmeyiniz. Ama azot eksikliği var mı diye dikkatiniiz ayırmayın.

Yaprak uçlarındaki kuruma ısı, nem vs. fizyolojik koşullardan olmuş gibi.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön