Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 29-10-2011, 12:13   #1951
emily14
Ağaç Dostu

emily14's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aygün Mesajı Göster
Sevgili emily14,
Çok yaratıcı bir uygulama olmuş. Gerçekten ilginç ve güzel. Orkidenin böyle bir özelliğinin, yani ağaç gövdelerinde de yaşadığını biliyordum ama evde uygulamak... Heyecan verici doğrusu.

Sanırım içi oyulmuş bir ağaç kütüğüne yerleştirmişsiniz.
İçindekiler bildiğimiz sıradan ağaç kabukları mı?

Kısacası daha ayrıntılı bilgiler verir misiniz. Belki bende düşünebilir ve uygularım. Çok hoşuma gitti. Teşekkürler...
tesekkurler sevgili Aygün,

ben dag orman gezmeyi cok severim her gittigim yerde bu tarz kutuk
kok vb buldugumda da arabanin arkasini doldurur gelirim

bu da onlardan biri icini ben oymadim, ici bosalmis bir agacin govdesi aslinda
buyuk olan ama digerleri kucuk ici oyuk agacin budak yerleri... substrati yerlestirmek icin oldukca idealler, bir de orkidelerin koklerini baglamaya gerek kalmiyor boyle olunca, ben mumkun oldugunca kokleri bu agaclara serdim ve ustunu substratla doldurdum, en ustlerinde de agaclarin kabuklarindan yerlestirdim, sulamayi surekli puskurtme seklinde yapiyorum ve agaclari yerlestirdigim kutunun dibi tas dolu, bu kisimda surekli 1 parmak su bulunduruyorum... ilginc ve olmasi gerekeni cok kisa bir surede gozlemliyorsunuz, agac alttan suyu emdigi icin kendisi substrata donusuyor ve kokler agaca zamkla yapistirmis gibi tutumuyor asi su sebebiyle orkideleri kurutma sansiniz yok yani... birde surekli nem oluyor ki agac kabuklarimda yosunlar olusmaya basladi, bu da dogal nem koruma ve goruntu acisindan iyi bir sonuc oldu... yani amacim dogal ekolojik dongusunu olusturabiliecekbir ortam yaratabilmekti, simdilik iyi gibi bakalim sonrasi ne olacak bir de ciceklendiklerinde keyfime diyecek yok... anladigim kadariyla (bir kisminin turlerini burdan arkadaslar soyledi, bir kismi hala bilmiyorum ciceklenince anlayacgiz) 3 farkli cesit olamak uzere 6 orkidem var aynı kutunun icinde...

Düzenleyen emily14 : 29-10-2011 saat 12:13 Neden: yazim hatasi
emily14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön