View Single Post
Eski 27-10-2011, 15:55   #143
bilbara
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevilseyyar Mesajı Göster
İyigünler arkadaşlar;
Kısa seyahatimizden döneli 2 gün oluyor.Planladığımız gibi Çanakkale,Küçükkuyu,Güre,Edremit güzergahı ile termal kaynak olan birçok yere gittik inceledik.Çanakkale kaynaklarından ısısı yüksek olanların çoğu işletmeler tarafından kullanılıyor.Isısı düşük olanlar ise debi ve ısı açısından uygun değil.Güre belediyesine gittiğimizde ise arazi problemi yaşanmakta olduğunu gördük.Kaynağa yakın açık arazi yoktu ve olanlarında hepsi zeytinlikti.Edremitte ise kaynağa yakın yerler olmasına karşın fiyatlar çok yüksekti.Edremit Jeotermal A.Ş. yetkilisi ile yaptığımız görüşme ise bizi oldukça rahatsız etti.Suyun kullanımı için bizimle pazarlık(!) yapmak istediler.Yani böyle bir konuda basit taşra yöntemlerine başvurmaları,sıcak su kullanmak isteyenlerle pazarlık yapmak istemeleri bize son derece ciddiyetsiz ve artniyetli bir davranış geldi.Bu arada seyahat sırasında yollarda,tepelerde gördüğümüz rüzgar santrallerinin sayısının fazlalığı dikkatimizi çekti.Araştırdığımızda ise gördük ki;artık rüzgar enerjisinden faydalanarak elektrik üretmek için gereken lisans alma zorunluluğu 21 Temmuz 2011 de yayınlanan genelge ile kaldırılmış.Buna bağlı olarak artık isteyen herkes evine,işyerine,fabrikasına,serasına bu santralleri kurabilir.Biz de önümüzdeki yıl için kurmayı planladığımız serada rüzgar ve güneş enerjisinin entergre edildiği bir sistemle ısıtma yapabileceğimizi düşünüyoruz.İlk etapta yaptığımız incelemede birçok firmanın bu işi yaptığını öğrendik.Konuyla ilgili teknik incelemeler ve fizibilite araştırmalarına devam ediyoruz.Sera kurulum bölgesi olarak ise Çanakkale ilini tercih edeceğiz.Hem arazi maliyeti hem de ulaşım olanakları açısından Çanakkale bize şimdilik uygun göründü.
Selamlar.
Merhaba Sayın Sevil Hanım,
Ben de Ankara ve çevresinde termal ıstma yöntemiyle ticari sera kurma fikriyle boğuşup duruyorum. Fizibilite çıkarmaya çalışıyorum. Ortalama bir serayı 10.000 usd /dekara yaptırabileceğimi düşünüyorum ancak termal yolla ısıtma konusunda pek de bilgiye ulaşamadım. Suyun kullanım bedeliyle ilgili size söylenen bir bilgi varmı ve de termal su ile ısıtmak için yaklaşık yatırım (sera hariç) ne kadar? Eğer bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Ben de önce 1000m2 bir sera kurdurup sizin gibi acemiliği atıp sonra da bu işi büyütme hayali kuruyorum. Ona uygun arazi vs. araştırıyorum. Yatırım için gereken miktarın şu anda bende olup olmadığı konusunda karar vermeye çalışıyorum. Bu yüzden termal ısıtmayla kuracağım 1000m2 lik topraksız sera maliyetini ve işletme giderlerini hesaplamaya çalışıyorum. Eğer baş edebilirsem bu yıl başlamayı planlıyorum.

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

bilbara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön