View Single Post
Eski 17-10-2011, 15:55   #1
evrenpasha
Yeni Üye

evrenpasha's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2011
Bonsai'a ilk adım ...

Merhaba Arkadaşlar ,

3-4 gün önce migros dan 9.99 TL ye düşmüş ficus (sanırım) satın aldım , sonra araştırmalara başladığımda bu güzel web sayfasına ve forumuna ulaştım .

Ağacı aldığımda toprak çok kuruydu , suluyorum ve bardak dan verdiğim su direk çekmeden dışarı akıyordu , neyse yavaş yavaş toprağında suyu çekmesini bekleyerek suladım ve aşağıdaki deliklerden suyun akmasını bekledim .

Eklediğim fotoğraflarda sormak istediğim bazı konular var.

1. köklerin üstlerinde beyaz küflü bir tabaka vardı elimden geldiğince temizledim pamuk ile. bu neden kaynaklanmış olabilir ve ne yapmam gerekir bunun tekrarlanmaması için ?

2. Kök e aşı yapılmış ve tek bir dal yukarı doğru giderek 2 ye bölünüyor . Kök den filiz veya yine dal çıkmasını sağlayabilir miyim ? Ayrıca ficus larda köke aşı yapılarak mı bonsai elde edilir ?

3. Kök ü tekrar toprağa gömsem ne olur ? daha heybetli olur mu bu durumda ?

4. Yaprak budaması ve ya neler yapabilirim şuan ki bonsai ile ?

5. Saksıyı değiştirsem mi ?Toprağı değiştirsem mi ? ve taş ile toprak ile oluşturulan toprak nasıl olacak, çakıl taşları genelde büyük oluyor ?

Biliyorum çok soru sordum , sizden ricam acemi bir bonsai sevdalısına konu hakkında yardımcı olmanız ve neler yapmam gerektiğini anlatmanızdır ?

Teşekkür ederim yardımlarınız için..

Saygılarla

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0028.jpg (45.7 KB, 213 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0029.jpg (49.8 KB, 201 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0030.jpg (45.7 KB, 204 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0031.jpg (48.8 KB, 197 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0032.jpg (38.5 KB, 200 views)
evrenpasha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön